Resultat: Vem skulle du rösta på i amerikanska valet?
Trump
67,56%
1179 röster
Clinton
15,70%
274 röster
Johnson
3,04%
53 röster
Stein
3,15%
55 röster
Annan
10,54%
184 röster
2016-09-27, 22:45
  #24505
Medlem
freeriderXIIs avatar
Ondahamstern hur ser du på Israels byggande av en mur var det rätt strategiskt?

2016-09-27, 22:48
  #24506
Medlem
Ondahamsterns avatar
Citat:
Ursprungligen postat av freeriderXII
Ondahamstern hur ser du på Israels byggande av en mur var det rätt strategiskt?


Inte samma anledning, det är som att jämföra päron och äpplen, den amerikansk-mexikanska muren är bara floskler som inte kommer att lösa någonting medan den i Israel har byggts för att försöka stänga ute samt inne två olika folkgrupper men till stor del för att skydda landet om det skulle hamna i ett direkt krig.

Den amerikansk-mexikanska muren går snarare att jämföras med Berlinmuren och den vet vi var misslyckad.
2016-09-27, 22:49
  #24507
Medlem
freeriderXIIs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ondahamstern
Inte samma anledning, det är som att jämföra päron och äpplen, den amerikansk-mexikanska muren är bara floskler som inte kommer att lösa någonting medan den i Israel har byggts för att försöka stänga ute samt inne två olika folkgrupper.

Den amerikansk-mexikanska muren går snarare att jämföras med Berlinmuren och den vet vi var misslyckad.
______________


Nej Berlinmuren byggdes för att stänga folk inne, Trumps mur kommer att byggas för att hindra folk att komma in illegalt. De byggdes alltså av helt olika anledningar.
2016-09-27, 22:50
  #24508
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av grelin1999
Jag hade hoppats , och förväntat mig, att denna debatten skulle bli kröningen för Trump.

Trump har ökat kontinuerligt i två månader och nu med en svag Hillary hade han kunnat sopa hem det, om han hade haft något politiskt att komma med.
De fula rallarsvingarna fungerar säkert bra på de politiska analfabeterna som älskar att höra Trump kasta ur sig angrepp, som galningen Alex Jones som tyckte att Trump borde angripit Clinton mer , mer , mer....

Vi som däremot är intresserade av politiska frågor skulle önska att Trump kunde svara på dessa istället för att vända VARJE ämne till att handla om "Clintons email" , "Clinton har kämpat mot ISIS i hela hennes liv" (sant citat). Osv.

Vad ska Trump göra om han blir president? Börja gapa på Hillary?
Nån slags politisk kompass kan man ju avkräva en president.


Trump kan ingenting om politik, han är ingen statsman, han tror politik fungerar som ordningen i ett bolagsrum fungerar, och det är så långt från verkligheten man kan komma.
Han har inga politiska svar, inga lösningar på de kriser som finns än det han presenterat, han har ännu inte presenterat lösningar på hur han ska genomföra sin politik.
Obama hade lösningar på komplexa politiska problem för 8 år sedan, han presenterade dessa i den första debatten, att en del inte blivit verklighet har med det politiska spelet att göra.
Detta spel fattar inte Trump eftersom han inte spenderat 10 år i represetanthuset.

Majoriteten som skriver i denna tråd fattar inte hur komplext det amerikanska röstsystemet är, Trump är långt i från att bli president i detta nu, han fick inte den breda medelklassen, den mest viktigaste röstboskapen, det är dom som läser de politiska analyserna, han har inte rott hem sympati i universitetsstäderna utan ses som en pajas där, det är viktiga röster som kommer därifrån.

Mitt Romney sågs som vinnare och fick 92% ändå förlorade han. Al Gore syntes vara en vinnare men förlorade år 2000.
Trumps siffror säger ingenting om hur elektorrösternas fördelning när valet väl kommer och som det ser ut nu kommer han inte vinna även om han har bättre siffror än Clinton och har fler röstskolkare på sin sida.
Den breda medelklassen kommer inte rösta på Trump, inte ens för att det inte finns någon annan att rösta på, Uteblivna röster på Clinton kommer inte ens ge Trump presidentposten, han måste ha de rätta väljarna för att vinna och det misslyckades han få igår.
2016-09-27, 22:51
  #24509
Medlem
Ondahamsterns avatar
Citat:
Ursprungligen postat av freeriderXII
Nej Berlinmuren byggdes för att stänga folk inne, Trumps mur kommer att byggas för att hindra folk att komma in.

amerikansk-mexikanska muren kommer inte att kunna stoppa folk från att kunna komma in såvida han inte tänker förbjuda alla kontakt med Mexiko samt förbjuda folk att resa till och ifrån Mexiko vilket i sin tur skulle betyda att allt tjafs om att de skulle betala för den är överflödigt och något som aldrig kan hända.

[Tillagt]

Men inte ens då kan han stoppa det då det lär leda till en extrem ökning av människosmuggling över gränsen.
2016-09-27, 22:53
  #24510
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av klimvoro
Men det var första gången de stod öga mot öga och då åkte Trump på smörj.
Det var ju de OSÄKRA VÄLJARNA som de tävlade om igår så därför tror jag Trump gjorde ett katastrofalt misstag att vara så oförberedd!

Nej han åkte inte på smörj. De osäkra väljarna är en så pass liten del, de flesta har redan bestämt sig.
2016-09-27, 22:55
  #24511
Medlem
freeriderXIIs avatar
Är det inte lika bra att erkänna Ondahamstern att du är emot muren för att den skulle ha en ganska stor effekt när det gäller att hindra den illegala invandringen?

?


Om inte vad vill du då föreslå för bra åtgärder för att hindra den illegala invandringen? Mer kontroller på byggarbetsplatser och mer kännbara straff för företag som anlitar illegala vore något.
__________________
Senast redigerad av freeriderXII 2016-09-27 kl. 23:00.
2016-09-27, 22:58
  #24512
Medlem
Ondahamsterns avatar
Citat:
Ursprungligen postat av freeriderXII
Är det inte lika bra att erkänna Ondahamstern att du är emot muren för att den skulle ha en ganska stor effekt när det gäller att hindra den illegala invandringen?


Skrattretande dåligt argument från din sida, jag har redan sagt det vid flera tillfällen att jag anser att muren endast är en dum idé för att är inte en lösning och speciellt inte en ekonomisk hållbar sådan.

Det bästa vore att hjälpa länderna som har problem med kartellverksamhet att få ett stopp på dessa organisationer och därmed skapa stabilitet och trygghet vilket i sin tur skulle leda till att allt färre skulle behöva söka sig till USA för att kunna bygga en framtid.
2016-09-27, 23:00
  #24513
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av TheStriptease
Nej han åkte inte på smörj. De osäkra väljarna är en så pass liten del, de flesta har redan bestämt sig.
Han åkte på smörj och det finns inget att skylla på.Icke msm eller något annat.Tror de har panik nu när de såg hur dålig Trump såg ut i tv-rutan.Han klantade sig big-time genom att vara så illa förberedd!Om vi låtsas att vi är amerikaner så var det nog mer mot mig som inte gillar Trump alls som han skulle vunnit över igår!Och han övertygade inte!
Hur mycket osäkra väljare handlar det om har du nån aning?
2016-09-27, 23:03
  #24514
Medlem
freeriderXIIs avatar
Moderatorn var ju uppenbart partisk för Hillary. Han ställde inga frågor om Clinton foundation eller invandringspolitiken och den möjliga muren.
__________________
Senast redigerad av freeriderXII 2016-09-27 kl. 23:05.
2016-09-27, 23:09
  #24515
Medlem
Reguluss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av freeriderXII
Moderatorn var ju uppenbart partisk för Hillary. Han ställde inga frågor om Clinton foundation eller invandringspolitiken och den möjliga muren.

Att han inte ställde frågor om muren gynnade väl iofs Trump. Muren var något Trump behövde för att besegra Cruz & Co, men nu är den bara en belastning.
2016-09-27, 23:12
  #24516
Medlem
freeriderXIIs avatar
Men Regulus varför vill du inte ha en mur mot Mexiko?

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in