2016-09-17, 19:35
  #73
Medlem
BernardLoutres avatar
Citat:
Ursprungligen postat av elgecy
Snälla du, tror du att Fredrik Reinfeldt levde efter den melodin? Stridshingsten är kalkylerat ond och har haft en dold, mycket medveten agenda under lång tid. Hans mål har hela tiden varit att trasa sönder välfärden, och se där han är på väg att lyckas. Svetsaren däremot,... det är en helt annan historia. Dessa två statsministrar spelar i helt olika ligor och bör inte ens försöka jämföras.


Det har du rätt i. Fredde hade en egen vilja och vågade göra saker. Svetsarn är bara en djävla nickedocka som följer de order han får från högre ort.
Citera
2016-09-17, 19:57
  #74
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av ValdtaktsSemiten
Ligger han inte riktigt illa till vid ett nyval?
Jo, jag menar att han hoppas slippa makten. Som det är nu håller S och MP på att regera ihjäl sig.
Citera
2016-09-17, 20:04
  #75
Medlem
S.O.Stolps avatar
Citat:
Ursprungligen postat av RudyardKipling
Vi vet ju redan att landet är i kaos. Det jag är nyfiken på är varför han säger detta nu. Vad har förändrats som föranleder statsministern att säga att det inte ser ljust ut, vilken information har han just fått? Är läget värre än vi befarar?
Erm, för att förtydliga. Många här verkar missförstå vad Löfven menar.

När han säger att det inte ser ljust ut så syftar han inte på hur det ser ut i Sverige.

Han syftar på att han, tillsammans med Tyskland, har drivit på för ett permanent kvotsystem för fördelning av asylsökande.

Han syftar alltså på det som står högst på Löfvens EU-agenda: Att få Europas länder att dela på ansvaret för flyktingar.

Men många EU-länder är motståndare. Därför ser det inte ljust ut, enligt Löfven.
Citera
2016-09-17, 20:09
  #76
Medlem
0gKolhydraters avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Sunimod
Ungefär som en säljare på en turkisk marknad som säger:

"-Du kan lita på mig"


Att det inte ser ljust ut har majoriteten av svenska folket redan fattat för länge sedan. När invällandet tog rejäl fart och inget hände. När massor med invällare utan anledning till flyktingstatus fortfarande är kvar. När vuxna ensamkommande barn ger sig på vår kvinnor. När de protesterar mot att bo på platser vi hänvisar till osv. När bilar bränns, när fängelserna överfylls, när poliser slutar i protest, när sten kastas på brandmän. Ja visst fattar vi att Svetsarn tappat greppet.


Aldrig har Sverigedemokraterna fått så mycket gratisreklam och stöd.

Där hade du då jävligt fel. Önskar att du hade rätt.
Citera
2016-09-17, 20:11
  #77
Medlem
Jeroms avatar
Citat:
Ursprungligen postat av bulletproofsoul
Börjar känna lite diktatorsvibbar från den här Löfven figuren. Om man inte har intelligens och psykisk stabilitet nog att hantera makt så kan den stiga en åt huvudet.
Det kände jag redan förra året när han starkt kritiserade Socialmedier och oliktänkande..och sen detta utspel..känns som historien upprepar sig
Citera
2016-09-17, 20:12
  #78
Medlem
Nu väntar jag bara på talet till det svenska folket där Stefan Löfven säger att ”Vi har varit för naiva”.
Citera
2016-09-17, 20:14
  #79
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av T.H.F.C.
Inga problem, det viktigaste är "värdegrunden"...
Och glöm inte "Ordning och reda", vad hände med hans tuggande mantra?
Citera
2016-09-17, 20:18
  #80
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av Yxherren
Endast en lögnare behöver inleda en mening med "jag ska vara ärlig".


Det är politik på dagisnivå. Vem som helst förstår att saker och ting kan sluta riktigt illa på alla sätt när det gäller samhället som vi lärt känna den.

Statens skattekista är kanske inte outtömlig?
Citera
2016-09-17, 20:19
  #81
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av BernardLoutre
Det har du rätt i. Fredde hade en egen vilja och vågade göra saker. Svetsarn är bara en djävla nickedocka som följer de order han får från högre ort.

Svetsarn må vara värdelös som ledare men Reinfeldt är ju fan psychot från helvetet.
Citera
2016-09-17, 20:24
  #82
Medlem
Xer0s avatar
Det där med att skriva ett "återvändaravtal" med Afghanistan, det är väl ungefär lika troligt som att Trump skulle lyckas få mexico att betala stängslet han tänker bygga.

Citat:
i Bratislava talade ingen om solidaritet och lagliga vägar in i Europa – men desto fler om vikten av att skydda unionens yttre gräns.

Verkar som om det håller på att kanske bli ordning tillslut.
Men att det skulle krävas att UK hoppade ur innan det hände är ju bara sorgligt, jävla byråkrater.
__________________
Senast redigerad av Xer0 2016-09-17 kl. 20:34.
Citera
2016-09-17, 20:28
  #83
Medlem
Återvändaravtal ??????? Vadå ? Hur jävla svårt kan det vara....Bara äk ned med ett officiellt plan med Statsbesök ( officiellt) Så fort planet landat schasa ut ALLA de som skulle utvisas ut ur planet. De är inte Sveriges problem....Afghanistanska ledare får säga vad fan de vill...Vad ska de säga...Oj de släpper av våra medborgare i vårt land !!!! Vem i hela världen skulle lyssna på sånt dravel..FYLL PLANET...ÅK !!! LÄMNA AV DEM !! Hur svårt kan det vara ??? ingen kan hindra oss.
Citera
2016-09-17, 20:31
  #84
Medlem
Har lite svårt att tyda Stefan Löfvens utspel. Menar han följande:

Det ser mörkt ut på Sveriges avbytarbänk?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in