Citat:
Ursprungligen postat av
CatTheHunter
Jag tror inte NB har nåt hjärta för då skulle han aldrig gjort det han gjort vare sig mot Lisa, hennes anhöriga, sin egen fru eller bror. Han har inget att förlora på ett erkännande i nuläget men LH:s anhöriga kunde få klarhet i vad som hände deras barn och syster. Nej där sitter han inne med all information och leker nån lek istället. Vad är det knäppskallen hoppas på? Ett frikännande

Jag tror inte han hoppas på ett enda dugg längre - även om rättshaverister sitter i sitt konspiratoriska Matrix och tror sig kunna rädda honom.
NB har märklig personlighet i sammanhanget. Det brukar vara yvigt försvar, verbalt, snudd på narcissism. Han har förlagt allt i händerna på advokaterna med ett mantra som en robot:
Lös det här. Jag har aldrig sett henne.
Sen gungar han och glor hypnotiskt på en punkt.
Frågan är om han rent av nöjd med sin inrutade tillvaro, det finns mördare som vill bli stoppade likaväl för att det är jobbigt. Även om inte en önskan att åka dit är det primära så finner sig vissa snabbt tillrätta i en miljö som per automatik är inrutad. Rader är ett sådant exempel.
Att ständigt vara på jakt även om det inte alltid handlar om offer, att ha sjuka fantasier, tvångsonanera och spela rollspel, växla mellan aggressioner och nedstämdhet, ständigt söka disciplin och kontroll (tvångsmässighet för att fungera socialt) - måste vara ett förbaskat tragiskt liv och slitsamt leverne.