Citat:
Ursprungligen postat av
bludderbladder
Vet inte om man skall skratta eller gråta!? Kommer Usd krascha om Trump skulle dra hem trupper från Japan? Kommer aldrig besvära dig något mer. Lycka till.
Jag tror du får gråta åt att vi lyckades prata förbi varandra genom att du antingen missförstod mig eller genom att jag var otydlig.
Jag har pratat om att om Trump vill fortsätta och hålla den amerikanska armén på den kostnadsnivå som den är i dagsläget utan att se till att ha någon ekonomi som fyller upp den kostnaden så kommer dollarn att kracha, att kräva att Japan och andra länder där amerikanska trupper befinner sig skall betala för 100% av trupperna (vilket jag inte anser är något fel, det kan bli svårt att få till men det är inte fel) plus de trupper som befinner sig på amerikansk mark (det är är problemet uppstår) är något endast en idiot vill.
Ingen kommer att vilja betala för trupper som inte finns där för att beskydda en det är som att du skulle betala mig för att jag ska måla om ditt hus och se till att det är skyddat från skador, det är inte helt orimligt att jag vill att du betalar 100% för kostnaderna men däremot så skulle det vara orimligt om jag krävde att du skulle betala för kostnaderna för ditt hus och mitt egna.
[Tillagt]
Men jag tror inte vi kan komma så mycket längre än så här, vi har helt enkelt olika syner på det hela och kommer endast att gå runt i cirklar.
Jag får önska dig en trevlig kväll/natt.