Citat:
Ursprungligen postat av
seeeg321
Folket i USA får köpa billiga saker, men när det ska lagas en bro, väg eller att invånarna i Flint ska få rent vatten så finns det inga pengar.
Så den där 33% skatten är nog det viktigaste USA som land någonsin ska rösta om.
Sant. Och hur i helvete har de styrande tänkt betala av statsskulden med den förda ekonomiska politiken? Att en del företag skiter i vilket har man ju förstått, men Obama? Hillary? Hur tänker de? Hur ska de kunna göra något konstruktivt för landet utan skatteintäkter? Pengarna kan ju inte bara strömma ut ur landet. Hollywood kan inte ensamt stå för inströmningen.
Trumps ekonomiska politik är helt nödvändig för USA, och så vitt jag vet har ingen direkt ifrågasatt den, åtminstone inte påpekat några brister. Alla attacker mot Trump sker mot hans person snarare än mot hans (ekonomiska)politik. Fult.