Citat:
Ursprungligen postat av
JoelSUOMI
Snälle, bäste herr Pazuzu80: Vill ni visa mig ett exempel på vad som kan ha frammanat denna uppenbarelse hos dig? Jag spricker nämligen av amatörmässig nyfikenhet
Det är normalt och sunt att ha en balanserad positiv uppfattning om sig själv som moralisk, pålitlig, omtänksam, modig m.fl. positiva egenskaper, men också en insikt i de brister alla människor har och de särskilt framträdande bristerna hos sig själv.
Det är sjukligt att genomgående påstå sig ha "mest" av "de bästa" egenskaperna, att hela tiden upplysa den som orkar lyssna om att alla älskar honom, att tro sig kunna besegra en terror-armé med en plan ihopkokad på en kafferast och avstämd med tre personer genom sitt militära snille - bättre än generalernas som vi ju minns. Samtidigt som Trump oavbrutet hyllar och framhäver sig själv, saknar han kompetens att föra en politisk diskussion som gör det möjligt eller eftersträvansvärt för alla att delta, detta då han ser och behandlar politiska meningsmotståndare som personliga fiender (vilket är mycket ovanligt inom all politik, folk kan spelet). Vidare ser han sakpolitiska mothugg som personangrepp mot vilka han reagerar impulsivt som en mobbare, genom förolämpningar och en höjd hes röst. När han från tid till annan själv får ta emot personangrepp reagerar han genom att offentligt begråta orättvisan i påhoppen, tycka synd om sig själv och döma ut påföljder för den misshagliga rapporteringen, exvis genom att porta nationella tryckmedier - vilket aldrig förut har skett i amerikansk politisk historia.
Han har under sitt 70-åriga liv aldrig engagerat sig politiskt eller socialt, vilket gör honom helt unik i den politiska världshistorien (bortsett från monarker o likn). Han har som vi vet inte gjort militärtjänstgöring eller volontärarbete. Vi vet inte om han betalar skatt. Vi vet att han åtminstone i viss utsträckning låter tillverka varor som bär hans namn i låglöneländer vilket han på något obegripligt sätt lyckas jämka med den egna politiken.
Från Psykologiguiden -
http://www.psykologiguiden.se/rad-och-fakta/symtom-och-besvar/personlighetsstorningar/narcissism :
Citat:
Det dominerande draget är en uppblåst självbild, där personen uppfattar sig själv som storartad, upphöjd och framgångsrik. Eftersom grunden för den upphöjda självbilden är väldigt bräcklig kommer personen också att vara mycket känslig för kritik. Till detta kommer också en påtagligt bristande inlevelseförmåga.
Grandiositeten och självöverskattningen leder lätt till ensamhet och rentav depression eftersom man inte kan få de höga tankarna om sig själv bekräftade av andra.
Personer med narcissistisk personlighetsstörning har påfallande ofta drag av antisocial eller borderlinekaraktär, som ytterligare komplicerar symtombilden och behandlingen.
Symtom
De mest påtagliga dragen är den orealistiska självbilden, där man ser sig som unik, höjd över mängden, och med rätt till särskilda förmåner. Vanliga regler gäller inte, de är för andra som ses som medelmåttor. Endast de främsta experterna på området duger om en sådan här person behöver konsultera en läkare eller jurist.
Narcissisten strävar att framhålla sig själv i alla sammanhang, vilket gör personen odräglig i andras ögon.
Kritikkänsligheten kan ställa till stora bekymmer i vardagssituationer, eftersom personen i alla lägen styrs av sin strävan efter makt, status och berömmelse. Det behöver inte nödvändigtvis vara materiella framgångar, utan det är den personliga makten som är viktigast.
Det blir givetvis så småningom obehagliga konfrontationer med verkligheten, och då ligger depressionen nära. Det är också den vanligaste anledningen till att personen söker hjälp.
Mer träffsäkert än så blir det väl inte?
Citat:
+10 poäng om du länkar "China, China, China....because China".
Fattar noll av vad du skriver här.