Citat:
Ursprungligen postat av
antalpromille
Nä det jag menar är att media direkt nappade på en sån här sak, och vips är dom dömda av allmänheten innan man ens klargjort att ett brott begåtts.
Vad händer om dom frias, att polisen får se videon med personen som anmält och gruppens historia stämmer. Kan dom fortsätta då tror du? Eller är allmänhetens dom kvar oavsett vad rättsväsendet och videon faktiskt säger?
Har du hört talas om socialt accepterat uppträdande, normer osv?
Man behöver inte bryta en lag för att ens beteende skall fördömas. I det här fallet har de klart ofredat kvinnor som vilket tararushgäng som helst.
Lika lite som det är okej att utlänningar fångar in kvinnor och tafsar på dem, eller med ord kränker dem - lika lite är det okej att ett gäng gamla avdankade BDSM-fantaster gör det.
Jag hoppas verkligen att allmänheten ta avstånd från deras griserier oavsett om anmälan går vidare eller inte.