Citat:
Ursprungligen postat av
santos_deville
Nej det tror inte jag heller. Antagligen fasinerades han av Anders beslutsamhet och timing samt att han klarade av det.
Ja, troligen. Han var inte sjukare än han klarade av att studera skolskjutningar och Breivik hur man effektivast genomför ett massmord, skaffar vapen och sedan genomför det.
Jag anser att "skolskjutningar", gruppvåldtäckter och/eller islamistisk terror av unga män är i stort sett likvärdigt. Bakgrunden för båda grupperna är utanförskap baserat på olika orsaker. Möjligheten att utföra gruppvåldtäckter och massmord är likgiltighet för andra människors rätt att leva. Diagnoser som ger dålig empati, psykopati och läror som finns i koranen ger möljigheten att utföra dåden.
Unga män känner sig utanför och vill hämnas för att dom inte klarar av dagens stenhårda konkurrens och genomför "skolskjutningar" eller ansluter sig till IS och liknande för det finns ingen mening i att leva för dom.
Då man lätt kan konstatera att det är utanförskap som är grunden så kan man fråga sig varför länder importerar allt fler människor där många av dom kommer att drabbas i våra skitiga förorter. Varför gör man inget åt detta utanförskap genom att stoppa invandring och satsa resurserna på att bygga bostäder, ordna utbildningar, tidigt ge vård för psykisk sjudom, se till att sysselsättning finns etc. Enkel sagt, forsätta med vårt goda samhällsbygge vi hade innan denna galna folkbyteshysteri satte igång. Det är ju inte utan orsak att många östländer slipper detta, mer framtidstro och mindre muslimer.