Citat:
Ursprungligen postat av
vFox
Nej Adriana förhördes redan på måndag, dagen efter Lisas försvinnande.
Adrianas uppgifter riktade uppmärksamhet mot bröderna Nejus/Ajus redan dag 1 efter försvinnandet.
Bror Duktig,
poängen är att hon är tidig med sina uppgifter - tips
måndag redan dagen efter mordet och långt innan NB grips - samt säger hon att det är en av AJs anställda. Oavsett om hon blir uppringd tillbaka och det är benämnt " Hörd om sina iakttagelser i samband med att en flicka försvunnit."
Spaningsledningen begär hjälp av gärningsmannaprofilgruppen.
Bland annat hans skithög blir väldigt central i sammanhanget iom deras uttalande när de har läst in sig på fallet, vallat på torsdag och har möte med spaningsledningen.
Skithög-lada-adrenalinpåslag-gärningsman.
" Våra uppgifter är att biträda andra myndigheter med ärendeanalyser och eventuellt ställa gärningsmannaprofiler när det är en okänd gärningsman."
"MS: Vi fick i uppdrag att biträda Skövde och vi läste in oss på ärendet och åkte ner, om jag minns rätt, på onsdag på eftermiddagen till Skövde - sen på kvällen till och med tror jag vi åkte ner. Vi hade ett möte med Skövde och vallade på torsdag dom då kända platserna på torsdag förmiddag.
ÅK: Och sedan så avgav ni en form av slutsatser här. Kan du gå igenom dom och varför ni kom fram till detta?
MS: Vi hade en dialog sinsemellan och sen hade vi ett möte med spaningsledningen där vi gav våra tankar och åsikter som vi hade kommit fram till i det tidiga skedet - och det var väl framför allt att med största sannolikhet var en gärningsman från området med tanke på omständigheterna då till exempel fynden vid den här lokala vägen och så vidare som gjorde att vi var ganska säkra på att det var en person som var bekant med närområdet."
" ...bedömningen var ju ganska tidigt att ladan skulle kunna vara en brottsplats och eftersom kroppen var flyttad var väl detta ytterligare ett tecken på att gärningsmannen hade nån form av anknytning dit - för en fullständigt okänd gärningsman skulle med all sannolikhet ha lämnat platsen efter den här typen av brott."
" ... Det var ju avföring i ladan och det kom vi fram till genom diskussion och erfarenhet att det är inte helt ovanligt att gärningsmän i samband med att dom gör brott blir såpass nödiga att dom helt enkelt måste tömma sig och då kan det ske på brottsplatsen och det är ofta tecken på nån form av adrenalinpåslag."
Ljudfil TR.
1. Misstänkt brottsplats ladan (fynd handske, örhängen).
Bortförd från ladan ---> indikerar att gärningsman har koppling till ladan då en fullständigt okänd gärningsman skulle snarare ha lämnat platsen.
2. Grusvägen med fynden ---> gärningsman bekant med närområdet.
3. Skithög i ladan ----> inte helt ovanligt att gärningsmän får adrenalinpåslag och kan skita ner sig.
NB har koppling till ladan, han är känd med närområdet och det var han som sket.
Efter GMP varit där kontaktas Adriana igen på
fredag för kompletterande uppgifter.