Citat:
Ursprungligen postat av
Vintergrisen
Det där är dock ett väldigt lätt sätt att se på det hela. Förvisso kan låginkomsttagare gynnas av bidrag från EU, men samtidigt missgynnas de exempel av den lönedumpning som blir en konsekvens av utländsk arbetskraft.
Vidare, när det gäller Farage, så visst, det är möjligt att vissa uttalanden inte har varit helt korrekta, men det kan sägas om både brexit- och bremainsidan.
Framtiden lär få utvisa vilka som tjänar och vilka som förlorar på detta, men vad jag vänder mig lite mot är att man idiotförklarar de som röstade. Nu kanske inte det inte var din mening, men jag läste det så.
Nu är detta förhållandevis offtopic, men lönedumpningarna är ett av problemen med EU, som borde löst sig genom rimliga minimilöner och dylikt. Detta är iofs samtidigt ett problem som Storbritannien skiter i, ty de konservativa knappast värnar om fattiga.
Skillnaden som jag ser det är att detta har övertalat folk till att hoppa på en rollercoaster de inte vill vara med om. T. ex. detta:
https://www.washingtonpost.com/news/the-switch/wp/2016/06/24/the-british-are-frantically-googling-what-the-eu-is-hours-after-voting-to-leave-it/
Farage har använt riktigt låg propaganda (och rena lögner vad gäller NHS funding) vilket leder till att ekonomin runtom i världen skakas om samt att Storbritanniens egen ekonomi saboteras. De kommer behöva omförhandla allting vad gäller EES, vilket är en röra.
Vidare tycker jag det rent medialt är lågt av Farage att prata om flyktingar, som att det skulle vara ett mindre "problem" i ett oberoende GB. De är då skyldiga under internationella lagar att värna om flyktingar, och kan inte ducka med Dublinförordningen.