Citat:
Ursprungligen postat av
Gissa vem
Btw, vad är det där med 3500 p och arbetsförmedlingen?
.................
Från Wifog
.................
"Hej!
För ett par dagar sedan fick du ett mejl från oss där vi berättade att du blivit utvald
att utföra ett test i samarbete med Better Business.
Om du ännu inte sett detta mejl eller kanske inte har registrerat dig ännu så vill vi
påminna dig. Som belöning får du 3 500 p för lyckad registrering och genomförande
hos Better Business. Du kan endast delta i testet om du inte är medlem hos
Better Business sedan tidigare.
Testet tillsammans med Better Business innebär att du gör en undersökningsaktivitet s.k. "Mystery Shopping". Konceptet går ut på att man fysiskt går exempelvis, till en affär
och undersöker hur deras produktutbud, service etc upplevs vilket man därefter rapporterar till Better Business.
Verkar det spännande? Så här gör du:
Bli medlem hos Better Business här!
Logga in enligt uppgifter från Better Business, börja med att fylla i dina uppgifter under "Profil".
Glöm inte att fylla i "Wifog" på frågan "Jag är övertygad om att jag kommer att vara en bra mystery shopper för att" som finns under ”Profil” -> "Ytterligare info”.*
Du hittar det aktuella uppdraget genom att klicka på ”Lediga uppdrag” och filtrera i dropdown menyn ”Survey” till "Besök hos bilåterförsäljare”.
Aktiviteten måste vara genomförd innan den 28 juni så registrera dig redan idag!
*Observera! För att erhålla Wifog poäng så måste ni skriva ”Wifog” i fältet "Jag är övertygad om att jag kommer att vara en bra mystery shopper för att" som du finner under fliken "Ytterligare info" på din profil hos Better Business.
Intresset är stort så registrera dig redan idag!
https://www.beonline1.com/shopperSignup.asp"
.................................................. ..
Från arbetsförmedlingen, lediga jobb
.................................................. ..
"Startsida > Yrke och framtid > Yrken A-Ö > Annorlunda jobb
Mystery shopper: Med blick för service
Sugen på ett extraknäck som går ut på att agera kund i till exempel en butik, på ett hotell, en restaurang eller en vårdinrättning? Då kan jobbet som mystery shopper vara något för dig. Arbetet går ut på att se vad som händer i mötet mellan kund och företag.
Anlitandet av en mystery shopper sker alltid på företagets eget initiativ. Man vill ta reda på saker som hur man hälsar på en kund, hur rent och snyggt det är i lokalerna och om personalen kan svara på frågor om en viss vara eller tjänst. Men även om man får frågan om man önskar sig något mer och om man får förtroende för personalen. Syftet kan också vara att se hur väl en franchisetagare följer en koncerns koncept.
– Som mystery shopper söker vi olika slags människor. De ska vara som genomsnittskunder och uppträda naturligt men vara observanta på vissa saker, säger Annika Johansson, marknadsansvarig på Better Business, ett företag som är specialister på mystery shopping med flertalet kunder och projekt både i Sverige och utomlands. En av företagets kunder är myndigheten Konsumentverket.
Hon betonar att det inte är fråga om någon detektiv- eller under cover-verksamhet. Personalen får alltid i förväg veta att en undersökning kommer att göras, vad som ska mätas och varför, men inte när och av vem.
Utbildningen inför uppdragen ges internt och leder till att du vet exakt vad du ska göra och titta på. Inför besöket genomför du ett kort test och erhåller godkänt certifikat. När Better Business rekryterar söker man personer som bor nära platsen som ska besökas. Ofta kräver olika uppdrag personer med specifika intressen, till exempel mode, djur, mat och vin eller äger ett visst bilmärke. Som mystery shopper bör du vara nyfiken, neutral och observant och även kunna skriva en rapport om besöket.Rapporteringen sker digitalt enligt ett färdigt frågeformulär men många kunder vill också att du fritt beskriver hur du upplevt helheten.
Som mystery shopper bestämmer du själv när du kan och vill göra besök. Arbetet kan fungera som ett komplement till studier, annat arbete eller om du reser mycket i tjänsten och ibland har en stund över. Ett uppdrag tar i snitt en timme men kan också vara kortare eller längre. Det kan både handla om fysiska besök, att ringa ett samtal till en kundtjänst, att skicka ett mejl eller ställa en fråga via sociala medier.
Text: Per Strandberg
Ur Platsjournalen nr. 18 2015."