Citat:
Ursprungligen postat av
HalfRunar
Lite märkligt ordval av hans pappa när han påstår att Omar blev rasande av att han såg två män kyssas nyligen, och anger detta som en möjlig triggerfaktor till dådet.
Det känns lite, kanske oavsiktligt, som att problemet var att han såg män kyssas, inte att Omar blev rasande över detta. Pappan ger ju ingen reflektion om att det skulle varit särskilt konstigt att Omar reagerade så.
Om det är något, imo, som i så fall är en triggerfaktor så är väl det i så fall att Omar hade en väldigt extrem syn på homosexuella (vilket man kan undra vart det kommer ifrån, likt hans uppenbart snedvridna kvinnosyn).
Fadern, likt miljontals andra muslimer, är idag såklart väldigt stolta över Omars resoluta agerande.
Han hade ju faktiskt sett två män kyssas, han agerade efter den värdegrund han växt upp i, vad är problemet? Några färre homosexuella?
Det ska nog mer till för att muslimer i allmänhet ska bli upprörda.