Resultat: Vem skulle du rösta på i amerikanska valet?
Trump
67,56%
1179 röster
Clinton
15,70%
274 röster
Johnson
3,04%
53 röster
Stein
3,15%
55 röster
Annan
10,54%
184 röster
2016-05-26, 17:38
  #12853
Medlem
Fris avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ehms
Vad innebär detta? Varför är detta speciellt? Är inte så bra på amerikanska valet.
Som om Stefan Löfvén, som partiledare innan han blev statsminister, hade debatterat med Mats Odell (KD) när han internt utmanade KDs dåvarande partiledare Hägglund efter att Hägglund vägrat debattera med Odell. Eller om Reinfeldt utmanat Löfvéns utmanare innan han utsetts, men det är ju omöjligt eftersom sossarna utser partiledare i hemliga möten i de innersta slutna sekterna. Och vi ser ju hur bra det gått med hat trick Sahlin, Juholt, Löfvén! I USA är tvärtom partiledarvalen öppna för alla som vill kandidera och processen granskas noga av massmedia under ett helt år före nominering.

Det betder att Hillary har begått ännu ett mycket allvarligt och självskadande misstag i kampanjen. Hon förlorade utmärkt massmediauppmärksamhet och ett tillfälle att neutralisera och förena sig med Sanders falang. Hon är helt enkelt för inkompetent för att kunna vinna. Omgiven av inkompetenta, eller likgiltiga timavlönade, rådgivare. Alla rälnade de med att det institutionaliserade fusket skulle räcka, ingen av dem är van att anstränga sig eller anpassa sig. De bara ignorerar verkligeten och dansar vidare enligt den föråldrade kampanjskolboken. I högklackat i en kohage, med oväntade stångningar och klavertramp som följd av den enda strategin, uppredad i högtalarna av den syntetiska rösten: "Gå mot mitten av hagen, gå mot mitten av hagen".
__________________
Senast redigerad av Fri 2016-05-26 kl. 17:44.
2016-05-26, 17:38
  #12854
Medlem
Pre 1914s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av godhetsaposteln
Bra chans för båda att få ut sitt budskap....plus att man igentligen inte är motståndare (man kan vara generösare). Båda måste bli vinnare på det här. Plus att man vore dum om man tackade nej då Trump drar tittare och annonsörer.
Jag är tjurig och envis, men det var sanders som inbjöd trump till debatt, naturligtvis för att dra nytta av publiciteten och tränga igenom ordentligt i bruset före kalifornienvalet.
2016-05-26, 17:45
  #12855
Medlem
Haha, nästan så en liten glädjetår fälls här borta när det nu är officiellt att han har 1237+ delegater. Nu väntar vi bara på

1) David Duke som VP, och

2) En landslide-vinst i november

2016-05-26, 17:46
  #12856
Medlem
Zloths avatar
Eftersom Sanders är en kommunist så har Trump redan vunnit debatten.

- Kommunism

- Logik

Pick one.
2016-05-26, 17:48
  #12857
Medlem
Pre 1914s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Zloth
Eftersom Sanders är en kommunist så har Trump redan vunnit debatten.

- Kommunism

- Logik

Pick one.
Svenskar = kommunister, men trump hänvisar då och då till svenska förhållanden som om de vore eftersträvansvärda.
2016-05-26, 17:54
  #12858
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av fitz-hume
Jag är inte helt säker på att detta kan bli en nackdel för Clinton. Sanders kommer att skadeskjuta Trump, och vice versa. Clinton hamnar utanför skottgluggen.
Alltså, förstår du, hur många kommer att titta på deras eventuella debatt? Huuuge!

Trump kommer under flera timmar att prata om, hur korrupt Clittan är. Han kommer då troligen att använda Sanders egna uttalanden.
2016-05-26, 17:56
  #12859
Medlem
Fris avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Pre 1914
Svenskar = kommunister, men trump hänvisar då och då till svenska förhållanden som om de vore eftersträvansvärda.
Trots att Sverige är komplett irrelevant för USA säkerhetspolitiskt och ekonomiskt! Kanske Trump har läst en analys av Reinfeldts triangulering för tio år sedan, när Moderaterna blev ett arbetareparti, i prat? Det funkade väl för dem tills de plötsligt vägrade regera vidare. Vi får nu framöver se hur Arbetarepartiet Republikanerna kommer att lyckas tvärtom i verklig handling istället. Jag tror Trump kommer att skaffa sig själv majoritetsstöd i båda partierna och korsa sina majoriteter över partigränsen så mycket som möjligt för att minska parlamentets och partiernas makt. Sanders-demokrater i huset vore ännu bättre för hans förhandlingsstyrka.
2016-05-26, 18:03
  #12860
Medlem
Väldigt smart drag av Trump. Många av Bernies anhängare funderar redan att rösta på honom.

Han kommer under debatten trycka mycket på det likheter han och Bernie har. Anti-etablissemang, går inte att köpa, behålla jobb i USA mm.
Tror att han kommer ta många Bernieröstare som vid Hillary-vinst hade stannat hemma eller röstat på henne.
2016-05-26, 18:04
  #12861
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av different_trip
Följer du inte valet i USA? Du vet väl att Bernie vinner alla polls mot Trump med råge? Utklassning är det.

Upp till debatt, feel the Bern!

Märkligt nog låtsas man att SHillary är en kandidat trots att hon håller på att förlora mot Bernie, trots alla skandaler kring röstningarna.

Så till dig, Trumplover - vakna upp och håll tummar för Hillary, det är enda hoppet ni har.

Hillary har överläge med 200 delegater om man inte räknar in superdelegaterna. Hon har flera miljoner fler röster än Bernie. hur är det hålla på att förlora?
2016-05-26, 18:26
  #12862
Bannlyst
Trump sägs fega ur... Too risky, as I said...
Sopan Deb ✔ ‎@SopanDeb
Multiple sources tell @Cbsnews that Trump was kidding about debating Sanders & it will never happen. (H/t @stevechaggaris and @MajorCBS)
Tycker synd om Bernie
2016-05-26, 18:28
  #12863
Medlem
Signaturums avatar
Genialt drag av Trump, speciellt då flera av Sanders väljare kan se sig själv att rösta på honom.
Sanders har lite att förlora på det hela och genom att ställa upp mot den mest mediebevakade kandidaten når han ut till en större skara.
Trump får det att se ut som om han inte erkänner Hillary som en stark och värdig motståndare, utan fokuserar på den som röstmässigt är svagast. Gör Bernie bra ifrån sig kanske han även plockar på sig flera röster ifrån Clittan bara genom att stå i rampljuset mot den stora stygga Trump.

Ser fram emot detta
2016-05-26, 18:40
  #12864
Medlem
En högljudd, skrikande, känslofjortis mot en lugn, sansad, och saklig man.

Blir som en debatt mellan skolgårdsmobbaren och mattesnillet. Om skolgårdsmobbaren får ett sakligt motargument kommer han bara skrika högre för att avbryta och skämta bort att med irrelevanta personangrepp.

Hade dock varit en väldigt intressant debatt om de båda diskuterade seriöst - men Trump har absolut inget att vinna på det.

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in