Citat:
Ursprungligen postat av
seeeg321
Svarta tror jag också minskar fast att Obama kommer stå med Clinton på scen, och skrika This country is at stake vilket skrämmer mig lite.
Clinton kommer också vara stark med latinos tror jag hon slog Obama 2008 i FL, CA och TX. Hon verkar också slå Sanders stort där latinos är, fast att Sanders vill ge alla allt gratis.
Men samtidigt så verkar fler och fler mexikaner uttrycka sitt stöd för Trump. Dvs de som verkar se sin plats i det amerikanska samhället som hotat av en fortsatt stor och ökande latinamerikansk illegal invandring. Det är ju röstberättigade mexikaner, och inte illegala utomstående.
Det Hillary hade kunnat göra för att ta över det stödet från Trump är väl bara om hon hade utlovat fri anhöriginvandring/anhörigamnesti.
Om Obama kommer att "stå och ropa" tillsammans med Hillary är jag inte så säker på. Och i vilket fall så hade det väl bara attraherat de redan frälsta ändå.
Var kommer tex klanen Bush ställa sig?
De är förvisso republikaner, men de blev å andra sidan djupt förnedrade pga Jebs nederlag. Och Trumps hån mot Jeb hjälpte säkert inte till.
Sen så är dessutom Bush d.ä. god vän med Bill Clinton
Så kanske är chansen störst att de väljer att stå vid sidan istället för att engagera sig?
Och ju närmare valet vi kommer, ju fler "personligheter" från den republikanska kanten kommer ju att visa upp sig, ge sitt stöd till Trump.
Men hittills är det bara ett litet fåtal so m vågat sig på det.
Var kommer tex McCain att ställa sig?
Tunga röster som han kan bli viktiga.
Inte galningar som Sarah Palin (som ju redan visat sitt stöd för Trump).
---
En viktig skillnad mellan Trump och Hillary är ju Vad opinionssiffrorna i Verkligheten betyder ...
Dvs Hillary kan nog vara ganska så säker på att de som säger sig vilja rösta på henne också kommer att gå och rösta på valdagen.
Men den säkerheten har inte Trump.
Allt för många av hans sympatisörer är "gnällspikar", som hellre knyter näven i fickan än går till vallokalen.