Citat:
Ursprungligen postat av
Yppsilon
Nej du, förståelse för svenska är i prima form. Däremot verkar du ha skapat en egen syntes av ditt talspråk och skriftspråk.
Så försök uttrycka dig i skrift så man kan följa dina argument mer flytande.
Du har en förutfattad mening om vad som är "skriftspråk", det är ju uppenbart. Även att skriva som man talar är skriftspråk. Du måste kalla just ditt skriftspråk vid något speciellt namn, då du menar att det finns någon konformistisk "syntes" att följa som du eller någon av de dina vill vara ledare utav.
I mitt skriftspråk säger jag mer än gärna ja till skapelsens metaforer men nej till allegoriernas avskyvärda "c u later"-träsk av nedlåtande kvinnosyn.
Citat:
Ursprungligen postat av
Zeimine
min svenska är det inga problem med. Men du borde lära dig skriva vad du menar istället för att använda sjuka omskrivningar och otydliga meningar.
Världen ter sig olika beroende på hur långt man gått... tidsrymden är som sagt krökt — och har man inte kommit så långt i livet så kan man inte se hur allting hänger ihop och hur liten den
i teorin egentligen är.
/återvändande tjuren ("turning torso", stor som ett hus) B|