Citat:
Ursprungligen postat av
tojo
Såg dokumentären på TV4 ikväll. Tydligt att de som gjort den är emot Trump.
Det som däremot är objektivt är att Trump är som starkast bland lågutbildade, fattiga och bittra vita som röstar Trump, precis som fallet med SD i Sverige. Både Trump och SD är dessutom för ökade klyftor mellan "dem" och "oss".
Relevanta jämförelsen görs mellan Hitler som skyllde på judarna och Trump som skyller på latinos och muslimer. Båda fick med sig massorna i en våg av hat. USA gick från "Yes we can!", till "I'm gonna build a wall!". Talande.
Ja, för Bernie Sanders och demokraternas följare som vill ha gratis sjukvård,college och höjda skatter är ju välkänt utbildade och högavlönade

herregud.
https://www.youtube.com/watch?v=OCjC9BjPgoc
aldrig sett så många losers,lodisar,fattiga kommunister och marijuana rökande hippies som på ett bernie rally.
Sedan handlar det inte om att beskylla grupper för att sprida hat och rasism, nej, snarare att försöka belysa problemen i samhället och försöka förstå och lösa framtida brott. Men hursomhelst i USA får man föra etnicitetstatistik där har man bland annat sett (...via fbi's kriminalitets statistik) att i New York, där Donald Trump bor, är vita, som representerar 65% av befolkningen bakom ca 3-4% av alla mord och våldtäkter.
Latinos ca 43-44% och är 17-18% av befollkningen.
Det finns även skräckexempel på mexikanare som blivit deporterade över 5 gånger och likförbannat tagit sig tillbaka till USA och begått våldtäkt eller mord. Ann Coulter har släppt en bok, "Aidos America" där hon går in på dessa "nedtystade" våldtäkter och mord som media försöker gömma ifrån allmänheten ifrån illegala människor.Likaså vittnade Amnesty om att över 67% av alla kvinnor som försökt komma in illegalt vid gränsen blev våldtagna av dessa män där.
Att förresten vara emot illegala människor borde knappast vara kontroversiellt- de är ju för helvete där "illegalt".
I Sverige får man inte föra etnicitetsstatistik, även om SD föreslagit det hos BRÅ, regeringen anser att det inte är intressant- jag tror de flesta vet redan svaren SD var ute efter och Sossarna vill dölja- men det lämnar jag osagt.
Men återigen, ibland är sanningen inte rolig att höra- då kan man, såsom du gjorde, dra nazistkortet och hoppas på att folk tystar.
Behövs muren? Absolut, det spekuleras att det finns allt ifrån 5,10,15 upp till 20 miljoner eller mer illegala människor-och siffrorna bara ökar.
obs! lagliga latinos med ID-kort som söker inträde till Amerika är ingen emot- inte Trump heller. Men det vet du och vänstermedia om. Och Mexiko har inga problem med att kriminella ligor lämnar Mexiko för att bosätta sig i Amerika. Och ja, dessa skulle ej släppas in.
Likaså detta "vi och dem" tänkande som du nämnde, det gillar ju bernie och hillary som har kontakter med "black lives matter" inte "alla lives matter".