Citat:
Ursprungligen postat av
mvagrippa
Ja när det gäller Sabbatsberg på mordnatten finns fortfarande mycket att klarlägga. Lutar som sagt åt att det är SÄPO som menas. Men märkligt att Ulf Dahlsten lämnar olika uppgifter om en så viktig fråga. Det kan vara viktigt att komma ihåg att den inom Rosenbad som hade hand om säkerhetsfrågorna var just, Dahlsten.
Ja visst är det märkligt. 30 år efteråt hävdar han först att han känt till att WT-männen var någon slags hemlig spaning som han fått uppfattningen att det var någon slags knarkspaning. Strax efteråt kommer han med uppgifter om CP som han skulle fått men inte lämnat till PU trots att det står klart sedan länge att CP ej är inblandad av helt andra skäl.
Donald hävdar efter att OF berättat om en Barbrogrupp som det spekulerats att han varit operativt ansvarig för långt om länge att det var en Barbrogrupp ute och att de övade skuggning för likvidation av förrädare och slog ihop det med att spana på gatulagningen i området. Resultat som de lämnade vidare till Polisen.
Nu har Donald ändrat detta till att han var ledig men stött på två namngivna (numera döda) personer som hört till Barbrogruppen och som inom ramen för SB hade övat radiosamband och kombinerat det med privat knarkspaning. Själv hade han nu suttit på en restaurang där många i hans umgänge ofta satt (nära kontoret?).
Kan det verkligen vara så att Dahlsten inte känt till detaljerna denna "övning" som förklaring till WT-observationer och dess egentliga sammansättning? Att han blivit lurad. I sådant fall med vilka alternativa förklaringar som var så hemliga att det måste hållas käften i 30 år?
Jag menar att både Dahlstens och Donalds iakttagelser borde ha hanterats liksom iakttagelserna i Gamla stan. Om det var hemlig verksamhet hade säkert vittnesmål kunnat lämnas med sekretess. Men ner det viftades bort systematiskt. Gömdes och doldes i 30 år!
Det är ganska uppenbart att de försöker ljuga nära det vi redan konstaterat och att berättelsen muterar över tid vilket för vilken förhörsledare som helst är mums att kunna konfrontera med om man behandlar dem som ett fientligt vittne. Sådant spricker alltid förr eller senare i händerna på rutinerade förhörsledare som Dag.
Grabbar berätta direkt allt vad ni vet rakryggat och klart innan det blir än mer pinsamt.
Vilka var wt-männen i Gamla stan och kring bion och mordplatsen och de som inte sågs. Inklusive den av kvinnligt kön.