Citat:
Ursprungligen postat av
Menved
Mer än tio procentenheter lägre än Yougov. Går inte att ta på allvar. Man kan inte mäta så här olika. Korruption är enda förklaringen, och få tror att det är Yougov som är korrumperade.
Citat:
Ursprungligen postat av
Fnysington
Nej då SD är större än åtminstone M i seriösa mätningar så kan vi faktiskt utgå från att SD verkligen är största parti.
Seriösa, inte går att ta på allvar, man kan inte mäta så här olika? Korrumperade?
Jag tror att både Yougov och Sifo är seriösa? Mycket seriösa också? Skillnaderna i mätresultat visar på hur olika resultaten kan se ut beroende på hur man mäter.
En sak som man kan vara säker på dock är att någon av dem, eller båda har mycket fel i det de kommer fram till. Det jag undrar lite över är varför inte seriös media diskuterar dessa skillnader? Eller görs det och jag har missat det?
Diskussionen får gärna för mig föras här också. Det görs tråkigt nog inte. Det enda som jag ser är att folk slänger ur sig att "de måste vara korrumperade". Jag säger inte emot, men ser gärna på rimliga belägg för att man kan dra den slutsatsen.
Därför efterlyser jag ett sakligt argument till dels varför man kan vet att Sifo har fel och Youguv har rätt, dels att man pekar på de belägg som visar att Sifo är korrumperade?
Eller är det för svår nivå för er?