Citat:
Ursprungligen postat av
A1HORNYLAD
En enkel alternativförklaring skulle kunna vara att en okänd GM har hittat NB:s skitiga tröja med färska blodfläckar m.m. Hen har då strukit den mot Lisas kläder på några strategiska ställen. En besudling på tröjan ser ut att kunna vara sperma och från den har det duttats lite på Lisas trosor.
Långsökt? Kanske inte om det är faktiskt är möjligt att kontaminera på detta sätt. Att det inte finns några spår efter någon annan, betyder i så fall bara att den GM inte lämnat några spår. Avsaknaden av spår bevisar ju ingenting (för att jämföra med snacket om NB:s bil).
Det är en alternativförklaring, men den omfattar inte förklaringar på vad NFC hittat.
"En tröja med färska blodfläckar", efterlämnad av NB i ladan - lämnar omöjligtvis +4-träff.
Blod hos en frisk människa koagulerar på under en minut och att ha det avsatt på en tröja/textil gör att det därtill torkar in ganska omgående.
Inte ens om NB droppat sin färsk-blodade tröja i handen på en alternativ mördare som direkt ansätter den mot områden där NFC får dessa rena träffar, är det möjligt att träffa +4.
Att även extrahera en +3-träff av Irinas DNA-sekret i en blandbild, är oförenligt med sekundär "torr" avsättning eller ens en speciellt kontaminerad avsättning.
En mängd av Irinas slidsekret eller svettsekret/tårar - i ett hermetiskt/inkapslat objekt (påse/kärl/förhud/ är i princip det enda som skulle kunna framkalla en +3-träff på aktuellt ställe där blandbild påvisas.
Det är inte långsökt att kontaminera. Det är dock omöjligt att ha avlägsen kontaminering som möjlighet med dessa träffresultat.