Citat:
Ursprungligen postat av
LeeVan
DNA-analys av blod är tydligen inte helt okomplicerat och kan ge rätt egendomliga resultat.
Att IR inkallat oberoende expert ser jag som värdefullt främst utifrån att rätt frågor kommer att ställas - och alltså inte utifrån ett ifrågasättande av NFC,s kompetens.
http://www.dagensjuridik.se/2015/02/djurblod-fran-mordplats-var-manniskoblod-aklagare-starkt-kritisk-mot-skl
Då lär IR beställa nya analyser och lägga frågan på en helt annat plan bortom sitt fokus på psoriasis. Då blir det nästintill NFC som ska till HovR istället för NB...Det blir en ny juridisk fråga och det kan hon roa sig med till rättshaverister, konspirationsteoretiker och andra sorters NB försvarares stora glädje.
Själv är jag mer fascinerad över hennes fokus på DNA-släpparens psoriasis.
I sin slutplädering gick hon hårt fram om vittnet från NFC:
Citat:
Citat:
Vad gäller psorisis verkade hon väldigt okunnig. Det är känt att personer med sjukdomen tappar mycket hudavlagringar, säger Rönnbäck.
Citat:
Han har psoriasis, jobbar utan handskar och det kryllar förmodligen dna av honom. Det är inte konstigt att det finns en del när han dyker upp. Vad har han gjort för fel? live nlt.
Förutom att han gjort jävligt fel som mördat Lisa så är det intressant att kolla vad IR påstår i sin överklagan med märkligheter (har snart fått ihop en hel novell..)
Vad det gäller vittnet från NFC så är hon inte medicinare gällande hudsjukdomen Psoriasis. Däremot Forensisk generalist på NFC vilket innebär att man får handha större komplexa ärenden:
Citat:
I generalistuppdraget ingår att ta hand om stora ärenden vilka oftast rör grova brott med en stor mängd material och undersökningar. Den typ av brott som i första hand bemannas med generalister är mord, dråp och rån, ärendetyper som kan bli komplexa.
https://nfc.polisen.se/for-jobbsokande/yrkesroller-hos-SKL/forensisk-generalist/
Vid aktuell bevisning har
kärn-DNA (DNA i cellens kärna, 15 områden) analyserats. Vad NFC-vittnet däremot säger i TR är följande:
" Man kan avsätta DNA genom blod, genom kroppsvätskor, genom hårstrån, det finns ju DNA i det yttersta hudlagret men där är ju cellen död, där finns det inga cellkärnor men i underliggande hudlager så finns det cellkärna." ljudfil TR i trådstart
Fortsättningsvis från en sida med kriminalteknik från en person som varit polis i 19 år, arbetat med utredningar, varit förundersökningsledare samt 11 år som kriminaltekniker:
Citat:
Döda hudceller (varje dag tappar man tusentals hudceller, men
dessa är döda och i döda celler finns ingen DNA).
http://www.evidenz.se/text2_9.html
Över till det medicinska. Psora betyder skorv. Huden fjällar kraftigt vid psoriasis.
Citat:
"
Det yttersta hudlagret kallas överhuden.
Ytterst i överhuden ligger hornlagret, som består av döda hudceller."
"
När man har psoriasis bildas cellerna i överhuden snabbare än vanligt. Ett normalt hornlager hinner inte bildas och cellerna lossnar inte längre en och en
utan flagar av i stora sjok, man fjällar."
http://www.1177.se/Stockholm/Fakta-och-rad/Sjukdomar/Psoriasis/?ar=True
.. Så man undrar vem som är okunnig - NFC eller Rönnbäck när hon pekar med full hand och nedvärderar vittnet?
Samt lämnar in detta till HovR i sin överklagan då det har nada zip zero med den tekniska bevisningen att göra och kärn-DNA (blod):
Citat:
Då Nerujus Bilevicius dagligen under ca två års tid, inte ca ett halvår som tingsrätten angett i domen, har arbetat i aktuella utrymmen finns hans DNA avsatt där i stor omfattning. Eftersom han därtill har hudsjukdomen psoriasis avsätter han hans DNA avsatt där i stor omfattning. mer DNA än andra.