2015-12-11, 17:29
  #1633
Medlem
Key.s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av clappen
jag lägger mig helt likvid över helgen, efter ännu en kanon vecka. Trevlig helg på er

Samma här, detta ser inte stabilt ut alls åt något håll.

Hade jag haft korta kvar högre upp ca 1430 hade jag nog behållit en del bara som test men på denna nivå vet man aldrig.

Kan lika gärna bli gap nedåt om kongressen väljer att "krångla" med USA budgeten och skuldtaket.

Trevlig helg!
2015-12-11, 17:36
  #1634
Medlem
Följer planen och kortar dax nu.
2015-12-11, 17:40
  #1635
Medlem
Key.s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av swe
Följer planen och kortar dax nu.

Tänk på marginal risken också om du kör i efterhandeln t.ex. gå inte all in på en gång, USA kan i ett sista försök skapa en bull trap först också och stiga tillfälligt.

Dela alltid upp din risk i delar, vid olika intervall i såna fall och räkna med såväl nedgång som uppgång i din riskanalys/kalkyl.
__________________
Senast redigerad av Key. 2015-12-11 kl. 17:43.
2015-12-11, 18:11
  #1636
Medlem
Sqrbankens avatar
Hej!

Har sedan sensommaren börjat med aktier. Är ingen Day Trader men skriver just här för jag antar ni kan absolut mest, om allt, ang. värdepapper och ekonomi. En enkel fråga bara om ni orkar;

Oljan är i skrivande sekund nere på den lägsta nivån sedan... Ja innan 2006 iaf enl. graferna där jag checkar (investing.com).

Läst oljan påverkar börsen. Olja ner; Börs ner. Nyfiken på varför det är så?

Borde inte billig olja (billiga transporter, billig energi etc.) gynna företagande?

Mvh.
2015-12-11, 18:55
  #1637
Medlem
tror EXPERTDIREKT har hängt sig XD

helt dött på hans twitter flöde efter hans bulls på 1544
2015-12-11, 19:00
  #1638
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av Sqrbanken
Läst oljan påverkar börsen. Olja ner; Börs ner. Nyfiken på varför det är så?

Borde inte billig olja (billiga transporter, billig energi etc.) gynna företagande?

Långsiktigt ja men många av de riktigt stora bolagen borta i amerikatt är i energisektorn vilket tynger, samt att lågt oljepris betyder mer tillgång än efterfrågan vilket i sin tur visar på hur knackigt världens ekonomier går.
2015-12-11, 19:27
  #1639
Medlem
Key.s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av three4five
tror EXPERTDIREKT har hängt sig XD

helt dött på hans twitter flöde efter hans bulls på 1544

Haha aa de vore sorligt faktiskt om det var på riktigt men jag tror mer på att han är en långrock (börshaj) som skapar hajmat åt börshajarna/möjligtvis att han är en börshaj själv och använder @expertdirekt som pseudonym för att lura fler i fällor helt enkelt, annars vore den typen av taktik som han kör med completely retarted på riktigt alltså.

Jag menar detta är så himla obvious att det är löjligt nästan när vi var på 1400-1412 förra gången så blockerade han mig på twitter för att jag kritiserade honom om varför han kortade där när det var så tydliga köpsignaler och insisterade hela vägen upp nästan till 1510 på att han hade rätt sen går han från ingenstans och börjar långa istället där mot toppen 1540 då han köpte långa väldigt aggressivt, han prickade verkligen botten med korta på 1412,15 och nu prickade han in toppen på 1542 igen.

Som ett riktigt troll.

Och jag tror inte på att de är inkompetenta för det är ett misstag många gör genom att underskatta dem utan de vet exakt! Vad de sysslar med hela tiden, låt er inte luras.

Ni måste förstå att de får sina dagliga pengar av 'alla som har fel' på marknaden varje dag för att delvis finansiera sina äckliga neocon projekt så ju mer folk har rätt desto mer måste de hålla på och manipulera kurserna för att skaka av dem.


Anledningen till varför dessa aggressiva och respektlösa trollen FX5000 och habibiziggy möjligen dykt upp på forumet nu här är för för att vi säkert ska besöka träsket där de bor snart under de kommande dagarna med möjligen en värre dipp än oktoberdippen 2014 till ca 1250 (den risken finns men det är inte helt bekräftat än.)

Blev riktigt äcklad av vad habibiziggy skrev här häromdagen det visar verkligen hur dom är på riktigt inuti, bara fulla av hat, toma skal utan någon själ, renodlade psykopater och möjligen autistiska i alla fall på lägre nivåer, inte på högre, nihilismen är deras grej och huvudmål/huvudsyfte.


Sedan går han och rekommenderar alla att köpa när index var på väg ned.


Majoriteten enligt oförväntad mening förväntar sig julrally nu och det fortsätter bara trada nedåt.

Normalt vill man tro att kurserna faller för att de laddar inför en uppgång men som augusti fallet så var det råslakt hela vägen ned utan stopp, så säkrast är att följa trenden så gått det går och anpassa till volatiliteten och inte försöka fånga den fallande kniven så att säga.

Ni som sitter på bear positioner köpte längre upp är det bara att gratulera då det i princip kan bli raka vägen ned nu.


Trollen kommer försöka kontra med information som läggs ut här i tråden och ha delvis rätt men i stort sett ibland också grovt fel.

Bara att titta på @expertdirekt's taktik, ingen som helst seriös trader och speciellt inte en som kallar sig för "Sveriges bästa daytrader" säger till sina följare att köpa på 1542 och håller knäpptyst efter det fallet över -140 punkter utan någon som helst risk management, that's some shady business going on.

Så var försiktiga, för de är troll trots allt, lyssna på er själva först och främst och bli duktiga på det ni gör.

Tänk på att anpassa positionerna till volatiliteten nästa vecka, riktigt fulladdad vecka med statistik också.

Väldigt avgörande nästa vecka med Riksbankens trollräntabesked på tisdag och FED's "räntehöjning" på onsdag och ett ECB möte i Frankfurt på torsdag.

(Juste de råkade alla boka in samma vecka, vad sammanträffande )
__________________
Senast redigerad av Key. 2015-12-11 kl. 20:26.
2015-12-11, 19:58
  #1640
Medlem
[quote=Key.[/QUOTE]

har också påpekat detta innan att han kör pump and dump.
självkart är han kvar vid liv och har tjänat massor med peng på sina följare.

att han skulle trada så på riktigt som han tweeta är verkligen noobish style och det är han inte.
han är så klart en börshaj som livnär sig på sin twitter stimm.
2015-12-11, 20:31
  #1641
Bannlyst
Tackar Key. som påpekar detta.
Kommer nu vara extremt skeptisk mot alla självutnämnda trading-experter på twitter.
Kollade igenom Expertdirekt@twitter...

1. Troll som profilbild.
2. Aldrig några motiveringar till sina " KÖP KÖP KÖP KÖP KÖP BARA LÅNGA LÅNGA LÅNGA" (haha vilken jävla pajas, även om hans tidigare twitter-feeds genererat ett gott och pålitligt rykte är detta inte tillräckligt för ett troll..).
3. Anonym (även om det kan sakna betydelse tycker jag att det förstärker känslan om att detta är något lurt...)
4. "Expertdirekt Sveriges bästa daytrader Expertdirect Sweden's best daytrader" (Sveriges bästa daytrader skulle aldrig skriva något sådant).
5. 6827 följare i skrivande stund...
6. Personen skriver som en högstadie-unge, och inte på ett sådant "marknadsförings-språk" som ska vara enkelt utan personen skriver som ett retard helt enkelt.
7. Key. tar upp den sista punkten, han kan knappast ta vissa traders som han råder ca 7000 personer att göra...

Profit?
__________________
Senast redigerad av FX5000 2015-12-11 kl. 20:34.
2015-12-11, 20:37
  #1642
Medlem
Key.s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av FX5000
Tackar Key. som påpekar detta.
Kommer nu vara extremt skeptisk mot alla självutnämnda trading-experter på twitter.
Kollade igenom Expertdirekt@twitter...

1. Troll som profilbild.
2. Aldrig några motiveringar till sina " KÖP KÖP KÖP KÖP KÖP BARA LÅNGA LÅNGA LÅNGA" (haha vilken jävla pajas, även om hans rykte och tidigare twitter-feeds genererat ett gott och pålitligt rykte är detta inte tillräckligt för ett troll..).
3. Anonym (även om det kan sakna betydelse tycker jag att det förstärker känslan om att detta är något lurt...)
4. "Expertdirekt Sveriges bästa daytrader Expertdirect Sweden's best daytrader" (Sveriges bästa daytrader skulle aldrig skriva något sådant).
5. 6827 följare i skrivande stund...
6. Personen skriver som en högstadie-unge, och inte på ett sådant "marknadsförings-språk" som ska vara enkelt utan personen skriver som ett retard helt enkelt.
7. Key. tar upp den sista punkten, han kan knappast ta vissa traders som han råder ca 7000 personer att göra...

Profit?

Du kommer inte lyckas med vad du försöker göra just nu men du kan alltid försöka.

Allt du försöker med nu är väldigt tydligt bara så du vet, ingen går på det.
2015-12-11, 21:03
  #1643
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Key.
Du kommer inte lyckas med vad du försöker göra just nu men du kan alltid försöka.

Allt du försöker med nu är väldigt tydligt bara så du vet, ingen går på det.
Jag är en väldigt seriös person som är ny inom trading.
Du verkar tyvärr lida av något problem.
mvh
2015-12-11, 21:12
  #1644
Medlem
Eftersom jag är på julbord satte jag en limit, löste precis på dax. +500:- i efterhandeln :-) göööööt

Nästan läge att långa vid stägning

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in