2006-11-13, 23:31
  #1
Medlem
nån som har åkt fast med mycket tobak i norska
tullen nån gång angående böter?ciggaretter?
MVH //Tobbe
Citera
2006-11-14, 20:14
  #2
Medlem
ingen som har den faktan
Citera
2006-11-14, 20:26
  #3
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av ToBiXxX
ingen som har den faktan
Tydligen inte, pröva google.
Citera
2006-11-14, 21:21
  #4
Medlem
har redan testat
Citera
2006-11-14, 21:41
  #5
Avslutad
Farsan o hans sambo bor i Norge, o de hade varit i Tyskland o handlat, o ja, det var nog mer än vad man fick lasta i deras Volvo kombi... Men de åkte inte fast iaf.

Men en gång så skulle jag skicka farsan en stock snus (när de nyss flyttat till Norge), men det tog dom i tullen. Antingen fick han lösa ut det för ~700 spänn, eller så skickade dem tillbaka det till Sverige. Han gav dem min adress o jag fick tillbaka snusen.

Jag har väl kört upp till farsan 15-20 gånger o aldrig blivit stoppad, o nästan alltid haft med mig mer än vad man får ha. Men ibland har de stått o vinkat in bilar på måfå. Fast farsan berättade en gång att de var köer ända från Uddevalla typ, då kollade de varenda bil.

Dessutom måste jag egentligen ha ett nytt intyg varje gång för min medicin, eftersom den är narkotikaklassad. Men det är så löjligt så jag skiter i det. Det står ju för f-n mitt namn på etiketten, o skulle de ta den så får jag ändå ny i Norge.

Men det blev iaf. inga böter eller påföljder när jag skickade snuset!
Citera
2006-11-14, 22:35
  #6
Medlem
Behöver ju inte åka genom dom stora gränsövergångarna, gäller de södra Norge så PMa så kan jag tipsa om ett par platser.
Citera
2006-11-14, 23:07
  #7
Medlem
Gustavkukens avatar
Minns när jag var på bilsemester med familjen för ett antal år sedan. Då åkte vi från norge till Sverige, ungefär vid..ja...uppåt i landet, vi kom in i samma breddgrad som hälsingland ungefär. Vi åkte på någon småväg och mötte ingen tull överhuvudtaget, vi åkte alltså bara rakt igenom.

På vägen dit åkte vi in i norge vid kiruna ungefär, då åkte vi igenom en tull men vi stannades inte.
Citera
2006-11-14, 23:08
  #8
Medlem
[quote=Psychopatic]

okej vilken väg tar du tar du den stora bron vilken medicin har du ?
skicka tillbaka snuset hmm okej undra hur det blir med mer en en stock säg
20 st om de gäller samma sak då?

MVH//Tobbe
Citera
2006-11-14, 23:26
  #9
Medlem
när jag åkt buss över gränsen har det varit en jävla koll. dels vid gränsen och sen vid terminalen i oslo. antar att jag ser misstänkt ut. blev kanske inte bättre när jag inte fattar va dom säger. dom missade iafallafall det lilla olagliga jag hade.
Citera
2006-11-15, 14:43
  #10
Medlem
nån med mer fakta
Citera
2006-11-15, 19:20
  #11
Medlem
någon???böter
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in