Citat:
Ursprungligen postat av
Tingsnotarien
Håller inte med om vad som rapporterats på expressen att häktningen är en stark indikation på en fällande dom. Det är som sagt en väsentlig skillnad mellan sannolika skäl och ställt utom rimligt tvivel.
I de teoretiska teoriernas tunna luft har du rätt i att rätten ska häkta om den är enig om de sannolika skälen, men ännu inte har bestämt sig i skuldfrågan. (Naturligtvis är det tvärförbjudet att låta en tilltalad vara fortsatt häktad om man tänker fria h*n**, helt oberoende av hur mycket sannolika skäl det föreligger.) Men jag har aldrig följt ett uppmärksammat rättsfall där så har skett utan att rätten också varit
oenig i skuldfrågan. Så kan det naturligtvis vara i ett visst givet fall. Men observera att man då är tvungen att häva häktningen i det moment man kan påräkna friande dom.
Silbersky har ju, oavsett vad man i övrigt anser om hans metoder och framtoning, en erfarenhet av rättsfall som vida överstiger vad någon av oss här i forumet har. Säger han att den tilltalades kvarhållande i häkte är en stark indikation på fällande dom, så har han lite ackumulerade data att backa upp åsikten med.