Citat:
Ursprungligen postat av
Godiskyssen
Svaret på din fråga är ju rätt enkelt, som jag ser det.
Genom att dra på sig en mask så blir det enklare att ikläda sig en distans och inta en roll. Även om man ser folk i ögonen så har man något mellan..
Uppenbart en svag individ.
Jag tänkte på det också, men om vi tittar historiskt så kan jag inte se att det du säger stämmer, därför tror jag fortfarande mer på min egen teori. Vore intressant att höra fler aspekter på anledning till att man bär mask.
En annan sak är att han bär hjälm, ganska sunt om man vill skydda sig men kan också handla om en form av "rekvisita" när han klär sig i sin roll. Han borde dock haft en skyddsväst på sig, då hade han kanske levt idag.
Det har spekulerats i huruvida läkarna valde att inte rädda honom, det avfärdar jag helt! Jag vet att IKEA-mördaren behandlades efter absolut bästa förmåga för att rädda honom (jag har tillförlitlig källa).
Det ligger i samhällets intresse att " ta hand om, reda ut och straffa" dylika personer. Den som är död lider inte och som exempel har vi Breivik, jag kan inte förstå att han valde att leva vidare.
Så alla ni som ska ut och slakta blattar, glöm inte skyddsvästen!