Skottskadad gärningsman antyder att ha kan ha hållit på ett tag. Låter väldigt allvarligt detta, antingen ett terrordåd (terrordåd av en lonely wolf) eller någon som fått spel – lutar åt det sistnämnda.
Trofan att det är Kronogården, säkert någon sönder fluddrad och full person som gick berserk. TT uppger att en vuxen och fyra elever ha skadats. Har svårt att tro att han var ute efter någon slags hämnd med tanke på en vuxen och 4 elever skadats.
__________________
Senast redigerad av vanligvanilj 2015-10-22 kl. 10:55.
Att man använder svärd tycker jag talar för att det rör sig om någon utstött/mobbad person på skolan. Får lite emo-vibbar då dessa brukar ha en förkärlek för svärd/knivar/fantasy.
Han var utklädd till Zorro och var väl maskerad. Jag är på väg för att få bilder. Enligt bekanta utryms skolan just nu, ingen har fått hugg enbart skär sår. Polisen agerade fullt korrekt.
Med tanke på att det är kronogården dvs skolan kronan där alla är utlänningar så är det med all säkerhet en galen SD kille som hatar blattar ala norska Anders .