2015-10-15, 17:55
  #1465
Medlem
blue_no1s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Fjodorov
Folkomröstningar?

SD...förstår ni inte att 7 partier samt ekonomiska, mediala samt andra krafter inte vill se att invandringen stoppas?

Dags att inse att det inte går att resonera med djävulen.

Det är ju precis det dom just insett va?
Citera
2015-10-15, 17:57
  #1466
Medlem
Så Per Nilsson (M, ännu ett bebisansikte givetvis) säger att "SD uppenbarligen inte vill vara med i det politiska samtalet och då blir det vi andra partier som får göra det istället då."

Hur kan man spela så dum? Hur kan man vara så djupt oärlig? Hur i helvete orkar man med sig själv? Ärligt talat, jag begriper mig inte på dessa människor. Far åt helvete.
Citera
2015-10-15, 17:58
  #1467
Medlem
Så otroligt smart drag. SD inser att de fortfarande inte kan göra någon praktisk nytta i riksdagen eftersom det fortfarande är möjligt för övriga partier att utesluta dem. Att då satsa en del av valfonden på det här kommer att löna sig oavsett om det blir nyval eller inte.

I värsta fall blir det inget nyval, men då han man i alla fall varit det enda partiet som verkade bry sig när systemet började krackelera. Och är det något parti som inte kommer att behöva en valfond 2018 så är det SD.

I bästa fall blir det nyval, och då har man redan mobiliserat en slags kampanj före alla andra samtidigt som man har bevisat att 7K skiter fullständigt i majoritetens vilja när man motarbetat en folkomröstning om invandringen.

Jag är för övrigt extremt nyfiken på att se vilka av 7K som faktiskt kommer försöka vinna om det blir nyval. Löfvén är given, han har ju drabbats av akut megalomani, men vad gäller Moderaterna så tror jag att det kommer bli deras mest beiga kampanj någonsin.
Citera
2015-10-15, 18:01
  #1468
Medlem
gubbroras avatar
Paula Bieler var intervjuad på PI för någon timme sedan. Hon var väldigt vag när det kom till det konkreta innehållet i annonskampanj och folkomröstningen. annonskampanjen trodde hon, efter massor av tvekan kunde handla om någon miljon i kampanjpengar vilket i samanhanget är småpengar. Folkomröstningen hade hon naturligtvis ingen aning om mer än att den skulle handla om invandringspolitiken.

Jag fick ett tydligt intryck av att det var opinonsbildningen i Sverige som var det viktiga och att dagens övning främst var ett sätt att stärka de egna sympatisörerna nu när DÖ är övergiven
Citera
2015-10-15, 18:01
  #1469
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av SvenskOpposition
Detta kommer givetvis inte att få några praktiska effekter. Men på metanivå så är det genialt.

När nu SD lockade fram medietid och pratade om kollaps så tvingas givetvis alla dårar i media att ytterligare skönmåla invandringskatastrofen. Detta kommer folk att märka.

Börjar SD att kampanja/annonsera utomlands så tvingas givetvis alla vänsterdårar att genomföra sinnessjuka motkampanjer.

Det här kan bli hur roligt som helst.


Ungefär så ser jag det. det finns ingen anledning att annonsera för miljonbelopp i turkiska eller jordanska medier....men fokus kommer på att den accelererade invandringen kommer att kosta.

En kul grej! Paula Bieler intervjuades i Studio Ett i P1 om detta....och programleden talade mycket om att svenskarna ville välkomna flyktingar. Nästa inslag handlade om Danmarks skärpning av medborgarlagarna och att de tre stora partierna stod bakom detta. Inslaget därefter handlade om att tyskland skärper sin mottagningspolitik.!

Tror inte radiofolket att svenskarna kan tänka?
Citera
2015-10-15, 18:02
  #1470
Medlem
Fjodorovs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av blue_no1
Det är ju precis det dom just insett va?

Fast nej, allting baseras fortfarande på det demokratiska systemet. Vad ska en folkomröstning göra för skillnad när de som håller i det demokratiska styret är för invandringen och går till vilka längder som helst att fortsätta den.
Citera
2015-10-15, 18:04
  #1471
Medlem
IQ130s avatar
Tyvärr, men afghanerna kommer att strömma in ändå. Fripass för lögnare och välfärdssökande kvinnoknasar från Afghanistan. Detta är den absolut lägsta gruppen av flyktingar för närvarande. Tycker att SD borde se till att polisen gör sitt jobb här i stället, ingen kampanj stöter bort kriminella. De kommer ändå!
Citera
2015-10-15, 18:04
  #1472
Medlem
Det bästa vore att man inte deltar alls i debatter. Då tvingas sjuklövern debattera invandringen med varandra. Hitills har de kommit undan med floskler för att man haft en motvikt i SD som man kunnat rikta alla floskler emot. Vad ska dessa sju partier säga om inte SD är där? Ska de fortsätta med samma floskler riktade rakt ut i tomma intet eller tvingas de att faktiskt säga något med substans?
Citera
2015-10-15, 18:05
  #1473
Medlem
blue_no1s avatar
inget som spelar egentlig roll, men här kan man iaf visa vad man tycker om nyval..

http://nyheter24.se/nyheter/politik/813550-jimmie-akesson-jag-utgar-fran-att-det-blir-nyval


jag hoppas innerligt det blir nyval, gärna med valobservatörer från FN så de rödgrönblåa smegget inte har lika stor chans att "tappa" bort en del röster!
Citera
2015-10-15, 18:06
  #1474
Medlem
Reguluss avatar
Att kampanja i Sverige för en folkomröstning om invandringen kan nog visa sig vara ett smart drag för SD i dagens situation, beroende på hur man sköter det hela. Det ger SD en möjlighet att hålla frågan ständigt aktuell och synas både i media och i möten med väljarna.

Att kampanja i andra länder för att flyktingar inte ska komma till Sverige var en idiotisk idé av fler skäl. Man tar sig för pannan och undrar hur SD-ledningen överhuvud taget kunde släppa fram ett så korkat förslag. Förstår de verkligen inte bättre?

Förslaget är för det första naivt, då det inte kommer att fungera. Flyktingar i Turkiet eller på väg till Sverige lyssnar på vad släktingar och vänner som redan kommit hit berättar om Sverige, och kommer knappast att låta sig påverkas av SD:s flygblad.

Förslaget öppnar dessutom dörren på vid gavel för kritiken att SD tänker "snacka skit om Sverige" vilket ju hördes flitigt under resten av dagen. Att tala illa om Sverige utomlands är något som en klok politiker undviker till varje pris.

Naturligtvis valde media att fokusera på det töntiga förslaget om en kampanj i andra länder och så gott det gick ignorera kravet på en folkomröstning. SD lade verkligen krokben för sig själv med detta utspel.
Citera
2015-10-15, 18:06
  #1475
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av gubbrora
Paula Bieler var intervjuad på PI för någon timme sedan. Hon var väldigt vag när det kom till det konkreta innehållet i annonskampanj och folkomröstningen. annonskampanjen trodde hon, efter massor av tvekan kunde handla om någon miljon i kampanjpengar vilket i samanhanget är småpengar. Folkomröstningen hade hon naturligtvis ingen aning om mer än att den skulle handla om invandringspolitiken.

Jag fick ett tydligt intryck av att det var opinonsbildningen i Sverige som var det viktiga och att dagens övning främst var ett sätt att stärka de egna sympatisörerna nu när DÖ är övergiven


NAturligtvis handlar det om opinionsbildning...partiledningen vet lika väl som du och jag att det aldrig kommer att bli en nationell folkomröstning!
Naturligtvis handlar det om signalpolitik.
Citera
2015-10-15, 18:06
  #1476
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Fjodorov
Fast nej, allting baseras fortfarande på det demokratiska systemet. Vad ska en folkomröstning göra för skillnad när de som håller i det demokratiska styret är för invandringen och går till vilka längder som helst att fortsätta den.

Vad tror du att det hade gjort för SD:s siffror om en folkomröstning röstade bort invandringen och politikerna sket i att genomföra det? Bara att tala om folkomröstning och visa hur uppenbart 7-klövern skiter i folket kommer ge ökat stöd.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in