2015-10-15, 10:21
  #457
Medlem
VadFanKulOs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Spelarn1
Verkar alltså inte handla om rekrytering av ledamot från annat parti eller partiledarförändringar med andra ord. Men vad i hela friden kan de mena med att "ändra kurs"? :|

Tjadu, antirasistiska Karlsson, Jomshof som vill ta det lugnt och inte tappa sponsorer nu när han har en karriär igen efter att PK United tog den ifrån honom senast - och givetvis Paula Bieler som vilken sekund som helst kan ansöka om israeliskt medborgarskap och få det beviljat kvickt som attan så hon slipper undan röran i hennes nuvarande värdland (vilket hon har som syfte att förstöra); de ska göra ett uttalande om kursändring, medan tröttkörde Jimmie Åkesson officiellt signerar budskapet - undrar åt vilket håll!?!?!? Humor!
__________________
Senast redigerad av VadFanKulO 2015-10-15 kl. 10:24.
Citera
2015-10-15, 10:21
  #458
Medlem
Hogdals avatar
Då kan vi spåna vidare, men med snävare gränser.

Finns det någon parlamentarisk metod man kan tänkas ta till som vi förbisett? Någon form av specialklausul med hänsyn till ett extraordinärt läge som kan komma att dammas av? Landsförräderiåtal?

Någon typ av agerande som kan tvinga fram någon typ av åtgärd. Har svårt att precisera och ser att det är flummigt, men ni kanske förstår vad jag menar?
Citera
2015-10-15, 10:22
  #459
Medlem
Pvt. Jokers avatar
Aldrig i helvete att något alliansparti går med på att samarbeta med SD. Om fem år kanske men inte nu.
Citera
2015-10-15, 10:22
  #460
Medlem
godhetsapostelns avatar
Ändra kurs? Skall man bli flyktingvänlig? Ansluta sig till det rödgröna blocket? Det vore en kursändring.
Naturligtvis kommer det inte at handla om något viktigt utom för dom närmast sörjande.
Citera
2015-10-15, 10:23
  #461
Medlem
Busstations avatar
Blir nyfiken på vad det kan vara. Var kan man se sändningen live vid 13.00 sen?
Citera
2015-10-15, 10:25
  #462
Medlem
meganegerdases avatar
Jag hoppas att det handlar om en kriskommission som hela tiden följer regeringen och ger alternativa åtgärdsförslag. Alltså en "skuggregering".

Något annat tänkbart är ju att någon högt uppsatt politiker från annat parti gått över till SD, Hanif Bali t.ex
Citera
2015-10-15, 10:26
  #463
Medlem
Bergakungens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Siegfrid
Det har dom väl redan sagt?

Ändring av 95%- ståndpunkten, åt vilket håll?

Det kanske man kan påstå att de sagt, men att göra det tydligt för allmänheten är ju i så fall viktigt (man vill ta pluspoäng som tänkbar samarbetspartner).

När det gäller 95%-målet tror jag att man kan förvänta sig att en realpolitiker tycker det är bättre att få något än inget, och bättre då att att måla upp SD som en del av en tillnyktring (eller vad man skall kalla det) som ändå kommer att ske (det är praktiskt ohållbart att hålla dagens nivåer, låt-gå-politik vad gäller "icke accepterade flyktingar" och nollbevakningen av gränserna). Det finns en risk att S och Alliansen kommer till en rätt stark inbromsning i detta (TUT, avvisningar, flyktingkarantäner, viss övervakning och mer "ordning och reda") och om SD hamnar i ett läge där man måste klaga på sådana åtgärder (för att de inte är tillräckligt långt gångna), så blir det rätt mycket svårare att vara det "enda rimligt invandringskritiska partiet" - man kan hamna i tokfållan, på andra sidan mittfåran igen.

Vi vet vad Mp och V skulle säga (de skulle bli ballistiska) men Alliansen och Gråsosse-S skulle inte klaga.
Citera
2015-10-15, 10:26
  #464
Moderator
sm910difs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Siegfrid
Det har dom väl redan sagt?

Ändring av 95%- ståndpunkten, åt vilket håll?
En minskning, får man väl förmoda i Bergakungens scenario. Man kan förvisso tänka sig att partiet intar attityden att sätta hårt mot hårt, en ökad invandring fordrar en mer restriktiv invandringspolitik som lösning. Men, det känns väldigt otroligt att SD skulle gå den vägen. Närmare till hands ligger ju att man vill framstå som pragmatiska och göra allt man kan för att räddas kan vad räddas kan, genom att vara beredd att göra långtgående eftergifter bara för att få igenom någon som helst av sin politik.

Citat:
Ursprungligen postat av folkgemenskap
Mattias Karlsson har uteslutit resten av partiet.
Man ska aldrig säga aldrig. Efter dagens kursändring har ju samtliga medlemmar alldeles nyligen varit medlemmar ett politiskt och/eller ideologiskt avvikande förbund. Koba Karlsson måste ju hålla partiet rent från brunt löss som hindrar de nya väljarna man nu vill nå!
Citera
2015-10-15, 10:27
  #465
Medlem
E.TerreBlanches avatar
Ändra inriktning verkar väldigt illavarslande.

edit: Eftersom jag antar att de inte vågar gå åt det mer radikala hållet blir alternativet bara en massa eftergifter (konservatism i ett nötskal) åt förrädarna.
__________________
Senast redigerad av E.TerreBlanche 2015-10-15 kl. 10:32.
Citera
2015-10-15, 10:27
  #466
Medlem
Stig-Britts avatar
Var livesänds detta?
Citera
2015-10-15, 10:27
  #467
Medlem
Expressen kommer sända den.
Citera
2015-10-15, 10:28
  #468
Medlem
Glauciuss avatar
Ändrat kurs? Jimmie Åkesson avgår och blir ersatt av Mattias Karlsson är också en ändring av kurs inom partiet.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in