2015-10-14, 23:31
  #301
Medlem
Pungs avatar
Mina gissningar i den ordning jag finner mest troligt.

1: Mattias Karlsson ny partiledare. (Antiklimax och dessutom gillar jag inte Karlsson, så det är även dåliga nyheter).

2: Något som är tänkt att sätta press på M att fälla regeringen, men utan att egentligen vara något nytt. Typ att SD lovar att rösta för allt som M föreslår under hela mandatperioden, om de avböjer har de ännu en gång visat att de inte vill regera. Något som M kommer vifta undan med att de inte vill spela med i SD:s försök att skapa lekstuga.

3: Namnbyte för att "göra sig fri från tråkiga associationer". (Ett fullständigt antiklimax).

4: Att någon viktig person ansluter sig, typ professor Rosling. Stort men snabbt nedtystat och inget som kommer göra så stor skillnad.

5: Samma som punkt två men med något konkret i stil med att KD kommer göra gemensam sak. Något som alltså kommer sätta helt annat press på M som kommer tvingas rösta ner sin egen budget för att slippa regera. Svårt att förklara för väljarna. Men egentligen inget nytt. M har ju redan visat att de inte vill fälla regeringen. Om det sker genom att inte lägga gemensam budget eller inte rösta på sin egen budget är mer av ett symbolvärde. Och symbolvärdet blir så starkt som media gör det. I det här fallet alltså väldigt svagt. Det kommer vara de gamla vanliga som klagar på M:s facebook-sida och det vanliga gnället i SvD och DI. Men överlag kommer det bara förklaras på samma sätt som DÖ, en gemensam strategi för att hålla SD borta.

6: Avslöjar The smoking Gun. Föga troligt, men jag hoppas något enormt. En riksdagskvinna från S har ju nyligen gått med i SD. Kanske har hon berättat något, och SD forskat vidare.

Nu har de ett avslöjande som en gång för alla avslöjar lögnen. De vet att ingen media kommer skriva så därför måste de hypa. De måste bygga en snackis som gör det omöjligt för media att låtsas som om det regnar.

Att Löfven fått order från Bilderberg att göra Sverige till ett U-land. En SÄPO-rapport som visar att IS bygger bas i Sverige och som regeringen gett order att tysta ned. Dokument från moderaternas strategimöte om att hålla sig i opposition när Sverige kollapsar av invandringen.

Mycket spännande detta!
Citera
2015-10-14, 23:32
  #302
Medlem
Flor-Idas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av svallerbyttan
En riksdagsledamot för SD skriver följande på sin twitter:

https://twitter.com/JosefFranssonSD

Så tror vi kan andas ut lite då, låter inte som några negativa nyheter iaf
Så det blir alltså en presskonferens. Kommer den att sändas live via SD:s Fejja, tro?

Ja, Hanif Bali skulle det kunna vara. Han verkar väldigt vettig och skulle vara en tillgång för SD.
Citera
2015-10-14, 23:32
  #303
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av svallerbyttan
En riksdagsledamot för SD skriver följande på sin twitter:

https://twitter.com/JosefFranssonSD

Så tror vi kan andas ut lite då, låter inte som några negativa nyheter iaf

Kommer ge eko? Låter som något stort då. Förmodligen större än en ny avdelning eller reklamkampanj.
Citera
2015-10-14, 23:39
  #304
Medlem
Trolltestets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av TrialEnd
För några minuter sedan postade SD följande på sin Facebooksida:

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=848991208552459&id=6762464491 60270



Vad kan det tänkas vara för något?


Jimmie har stukat foten och tvingas bära stödbinda i minst 2 veckor framöver, vilket kommer att hindra honom från att deltaga vid samtliga möten han blivit inbjuden till under dessa två veckor.

Billigt publicitetstrick.
Hela "annonsen" påminner om när kvällstidningar körde "Drottning Silvia Svårt Skadad" på löpet. Även DET handlade om en stukad fot.
Citera
2015-10-14, 23:41
  #305
Medlem
AutDisceAutDiscedes avatar
Kanske att de dammar av den gamla idén med en egen A-kassa? men, mest troligt är det något som har samband med Ms partistämma. Varför annars släppa den samma dag som denna börjar? Klart mediesmart, iofs. Ta fokus från M och sätta sig själv i förarsätet...
__________________
Senast redigerad av AutDisceAutDiscede 2015-10-14 kl. 23:44.
Citera
2015-10-14, 23:41
  #306
Medlem
Nycticoraxs avatar
Tror att det inte är något byte av partiledare, eftersom det vore oansvarigt av SD att nu ta fokus från den superviktiga frågan massinvandringen. Misstänker att det har något med denna fråga att göra. Kanske presenterar man en action plan.
Citera
2015-10-14, 23:42
  #307
Medlem
Trolltestets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kalle81
Nåt jävelskap samarbete med Ryssland är det. Fy fan alltså

Börjar SD samarbeta med ryssland, så är vi många i landet som utomrättsligt kommer att döma dem för landsförräderi, och därefter utomrättsligt straffa dem för det.

Så, jag tror inte att DET är vad som kommer att presenteras imorrn. De skulle helt enkelt inte vara så DUMMA. SD är korkade överlag, men militärstrategi, det KAN de.
Citera
2015-10-14, 23:43
  #308
Medlem
Så nu vet vi att vad det än är så kommer det tydligen att ge eko. Intressant.
Citera
2015-10-14, 23:43
  #309
Medlem
Bör har en koppling till M pga deras stämma som börjar imorrn. Som vissa varit inne på, om SD lovar att stödja en M ledd regering under en viss tid om de bara inför vad de nyligen gått ut med inom migrationspolitiken så hamnar M i ett läge där de antingen kan välja att regera utan bekymmer på kort sikt eller fortsätta släppa fram nuvarande katastrofregering. Väljer de alt 1 så spricker nog Alliansen, väljer de alt 2 så kommer borgerliga väljare göra väpnat uppror.
Citera
2015-10-14, 23:44
  #310
Medlem
Visst är det jobbigt att någon vet men vi inte vet?

Nu ska jag lägga mig och sova. Snart upp och jobba, äta frukost och läsa tidningen. Sen är klockan nästan lunch (13:00) och då vet vi!

Hur som helst har SD genom att varna för meddelandet, slagit på stora trumman. Jag hoppas vi inte blir besvikna av "bara" det eller det.
Citera
2015-10-14, 23:44
  #311
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av EternalGlory
Har också tänkt på de två namnen men mjä...De har varit rätt negativt inställda till SD i uttalanden förr så tror inte det. Men Hanif Bali hade varit en ULTRAvärvning indeed.

Hanif Bali är det sannolikt inte. Han skrev nyligen en debattartikel där han som vanligt kritiserade SD. Tror inte han vänder så över en natt, även om han verkar ha en realistisk syn på invandringen.
Citera
2015-10-14, 23:47
  #312
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Nycticorax
Tror att det inte är något byte av partiledare, eftersom det vore oansvarigt av SD att nu ta fokus från den superviktiga frågan massinvandringen. Misstänker att det har något med denna fråga att göra. Kanske presenterar man en action plan.



om nu jimmie skulle avgå borde inte aftonbladet å expressen redan snappat upp det? alltid nån jävel som golar när det är så stort
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in