Citat:
Ursprungligen postat av
develi
Ja, för ganska exakt fyra månader sen letade pappan förtvivlat efter en älskad dotter och mamman satt hemma i hopp om att hon skulle komma hem.
För deras skull så vore det tacknämligt om GW höll käften och visade respekt istället för att angripa alla gällande detta brottsfall i nedvärderande termer och farhågor till höger och vänster. Invänta FUP och kom med nåt konkret!
Det fetade - instämmer till fullo! Det är faktiskt både pinsamt för honom - har han ingen värdighet eller stolthet? - och väldigt, väldigt respektlöst mot Lisas familj. Är också rena kränkningar på det vis han beskriver polisen och åklagaren. Det är liksom varken kul eller intressant längre, hans påhopp.
Om han skulle fått någon "inside information" så skulle han hålla tyst - så pass professionell är han.
Det han gör nu är inte professionellt, det är bara fånigt, surt och respektlöst.
Från början är det ju en win-win-situation - hans varumärke får max publicitet och media får sälja fler lösnummer och får en massa extra klick, men nu tycker jag att det urartat till en loose-loose-situation för både honom och media. Tycker också att det är helt onödigt just nu att ens diskutera vad GW tycker och säger. Är liksom bara att acceptera att han just nu inget vet, han bara tror och tycker - och han, liksom vi - får gott vänta tills Fup och när åtal väcks - sen kan vi lyssna på vad GW har för eventuella kommentarer, då kan det bli intressant igen. Punkt.