Citat:
Ursprungligen postat av
Sorkenno1
Han är dömd för tre mord. Ett dubbelmord på ett äldre par i Ystad och ett styckmord på en kvinna i Malmö. Har du svårt att ta in och förstå fakta?
Du har säkert rätt i att han aldrig delgavs misstanke men man kan likaväl vara misstänkt i en utredning oavsett svaga grunder. Kan tänka mig att det i da Costa fallet har funnits ett stort antal misstänkta som aldrig delgivits misstanke p g a för svag koppling. Gonerk* är inte dömd i da Costa fallet och ska naturligvis ses som oskyldig men vi kanske kan vara eniga om att han åtminstone var en person av intresse i den utredningen?
Om han hade något med mordet som avhandlas i denna tråd att göra, är kanske långsökt, personligen tror jag inte det. Jag nämnde denne person då det frågades efter vem den svenske styckmördaren med utländsk bakgrund kunde vara. Som du ser i en av mina länkar figurerar han också i utredningen som avhandlas i denna tråd. Via ett tips som naturligtvis inte behöver betyda något. Som sagt, jag tror inte Gonerk* har med detta mord att göra.
Ne, Gonerka och Kazuko har jag svårt att se att de möjligt ens skulle haft beröringspunkter att ens kunna råka på varandra. Den rättsläkare som obducerat Gonerkas offer ansåg honom högintressant i da Costa fallet.
Den här märkliga Madsen kanske är långsökt att han skulle ha styckat någon i 15 års åldern, men å andra sidan, det är jävligt konstigt att någon ger sig till att stycka en kropp och röja undan bevis för vad en påstår är en olycka.
Kanske ännu mer långsökt, hur var det egentligen när han bodde med sin far, när man läser beskrivningar verkar ju inte gubben varit riktigt sund, han verkade ju svartsjukt lägga beslag på den unge Peter i det att denne endast fick träffa modern en gång per år...bottnade det i missriktad omsorg om Peter eller något nedlåtande inställning att modern inte duger till att ha hand om sonen?