Citat:
Förut påstod du att kvinnor inte kunde lära sig. Nu när du är överbevisad går du ett steg längre genom att hävda att kvinnor inte kan utföra något arbete av vikt.
Det är skillnad på att få en examen och att utföra faktiskt arbete och i detta arbete åstadkomma något av vikt.
Alla på arbetsmarknaden, både män och kvinnor, utför faktiskt arbete och därmed åstadkommer något av vikt. Om samtliga kvinnliga undersköterskor (förr kallade sjukvårdsbiträden) skulle säga upp sig, skulle all vård avstanna. Åldringar får ligga i sin avföring, sår skulle bli infekterade, diabetessjuka får inget insulin och övriga patienter lämnas åt sitt öde. Läkare och sjuksköterskor kommer att bli överhopade av undersköterskornas arbetsuppgifter. Det blir ett kaos av gigantiska mått.
Enligt dig är jobb som undersköterskor inte värdiga männen. Så vem ska lyfta dig ur sängen och hjälpa dig in i duschen när du blir skröplig och sjuk? Kvinnliga undersköterskor åstadkommer ju enligt dig ingenting av vikt.
http://www.metrojobb.se/artikel/7844-vad-g%C3%B6r-hr-egentligen-och-vem-har-ansvar-f%C3%B6r-arbet
HR-avdelningen hjälper företagen med rekrytering, kompetensutveckling, arbetsmiljö, omorganisation med mera. Allt detta underlättar för företagen att nå sina vinstmål. Lyckliga, mer delaktiga, mer engagerade och friska medarbetare presterar bättre än de som är olyckliga, mindre delaktiga, mindre engagerade och sjuka. Dessutom kan omorganisationer leda till bättre samarbete, högre trivsel, bättre effektivitet och högre lönsamhet. Sjukskrivningarna minskar. Så du ser att HR-avdelningar är till mycket stor nytta för företagen.
Även kvinnor kan fokusera på sina jobb för att bidra med pengar till sin familjs ekonomi. Dessutom finns det många människor som tycker att deras jobb är som en intressant hobby, något att brinna för och utvecklas intellektuellt av. De jobbar gärna länge och mycket för att de tycker att det är så roligt. Sådana genuint intresserade personer presterar mer än de som endast arbetar för brödfödan. Alla är inte som du.
Det går trögt med jämställdhetsarbetet att få in fler kvinnor till bolagsstyrelserna. Men det går framåt.
http://www.ekonomifakta.se/sv/Artiklar/2014/December/For-fa-kvinnor-i-styrelserna/
"47 procent av de nyutexaminerade ekonomerna, juristerna och ingenjörerna är kvinnor och det är i hög grad dessa personer som kommer bli nästa generations chefer, företagare, VD:ar och, så småningom, styrelseledamöter...men för att uppnå en jämnare könsfördelning i börsbolagsstyrelserna bör vi nog sätta större tilltro till tidens gång. Det samhället kan göra är att fortsätta uppmuntra både kvinnor och män att utbilda sig för att skapa en så bred framtida rekryteringsbas som möjligt."
Här sker minsann inga påtryckningar från feminister.
De största invandrargrupperna kommer faktiskt från Norge och Finland. Deras barn är födda eller uppväxta här, så nog är de svenskar alltid.
Den låga nativiteten i Japan beror på många olika faktorer: t ex brist på daghemsplatser. Detta gör att kvinnorna tvingas säga upp sig efter att de fött det första barnet och stanna hemma för att ta hand om barn och hem. Japanska kvinnor är högutbildade och dominerar näringslivet i början av karriären. Men när de skaffar barn försvinner de nästan från arbetsmarknaden.
Både jämställdhet och mångfald leder till ökad tillväxt. Forskare i USA har kommit fram till att företag som satsar på lika andel anställda män och kvinnor kan öka sin effektivitet och inte minst höja intäkterna med upp till 41 %. Så visst är "feministernas sociala experiment" ett framgångsrikt koncept. Du har väl inte glömt bort BNP (PPP) per capita som jag tog upp i föregående kommentar?Jämställda länder har högre värden än mindre jämställda länder (t ex Afghanistan, Kina m m).
Färre kvinnor än män förvärvsarbetar, men de jobbar inte mindre än sina manliga kolleger. De anställda som inte uppfyller företagets krav på kompetens, arbetsförmåga, stresstålighet och prestation blir uppsagda. Det gäller både män och kvinnor. Företagen har ju sitt vinstintresse att tänka på.
Citat:
Menar du att en enda kvinna har fött fram alla kriminella barn? Det var verkligen en riktigt flitig barnaföderska som lyckas med konststycket att föda så många söner.
...100 % av kriminella har fötts fram av en kvinna
Det är lika mycket de våldsamma männens fel för det är de som gör kvinnorna gravida. Egentligen borde dessa män tvångssteriliseras så att de inte kan sprida sina dåliga gener vidare.
100% av alla skötsamma och laglydiga män och kvinnor har också fötts fram av kvinnor.
Förresten utgörs inte all kriminalitet av våldsamma inslag. Skattefiffel, förskingring, internetbedrägerier osv förekommer också.
Det är ditt resonemang som är galet, nämligen att IT-utbildningarna gjorts enklare för att kvinnorna ska kunna klara av dem. Männen går också dessa utbildningar. Då blir de ju så att säga lika underkvalificerade som kvinnorna.
Kvinnorna är fortfarande kraftigt underrepresenterade på it-utbildningarna. Det är en anledning till att endast 20% av de IT-anställda är kvinnor. Färre IT-utbildade kvinnor -> färre IT-anställda kvinnor. Det är klart att kvinnliga IT-experter generellt är lika kompetenta som sina manliga kollegor. Och vice versa.
Det är fortfarande ont om kvinnliga entreprenörsnätverk som kan inspirera och peppa fler kvinnor till att starta egna IT-företag.
Det finns fler uppgifter än enbart fysiskt krävande. Räddningstjänsten efterfrågar både fysiska och sociala kompetenser och därför vill att det ska finnas en mix av män och kvinnor på arbetsplatsen. De ursprungliga fysiska kraven var framtagna för att endast elitidrottsmän skulle klara dem.
På individnivå finns det kvinnor som är lika starka som eller starkare än män. Kvinnliga brandmän måste träna hårdare än sina manliga kolleger för att kunna bygga upp och bibehålla sin styrka. Detsamma gäller kvinnliga poliser.
Varför blir du så störd av att det finns kvinnor som tjänar mer än du? Högutbildade och välbetalda människor rör sig i kretsar där deras likasinnade bor, arbetar och roar sig. Det är lika otänkbart att en kvinnlig överläkare gifter sig med en snusande bondlurk som bara har grundskoleutbildning som att en manlig professor i nationalekonomi gifter sig med en outbildad strippa. Lika barn leka bäst eller kaka söker maka, inte sant?
Min fru är framgångsrik men hon spottar inte på mig. Men jag kan tänka mig att hon och alla andra framgångsrika kvinnor spottar på dig. Ekonomiskt självständiga kvinnor klarar sig utmärkt utan dig och dina gelikar.
Tror du på fullaste allvar att allt jordbruksarbete endast består i att köra skördetröskor och traktorer? Då har du aldrig besökt ett lantbruk. På lantbruket utförs varierande arbetsuppgifter som uppfödning av t ex kycklingar och grisar, vedhuggning, boskapsskötsel, mjölkning av kor, odling, trädgårdsskötsel samt enklare underhåll av byggnader och maskiner.
Om det inte funnits kvinnor i vapenindustrin skulle männen inte ha några vapen att strida med. Alla män skulle dödas av fienden. Röda Armén bestod av över en miljon kvinnor - http://www.militarhistoria.se/artiklar/andra-varldskriget/kvinnor-i-roda-armen/. Ryskorna var tuffare än du kan föreställa dig.
Jag skulle heller inte ha råd med en mobiltelefon om västerländsk arbetskraft tillverkade mobiltelefoner.
Det finns ett flertal bidragande faktorer till att kvinnorna inte var lika många som män inom det tekniska området. Läs artikeln om svenska kvinnor som ägnat sig åt teknik under historiens gång:
http://www.sverigesingenjorer.se/Global/Dokumentbibliotek/Trycksaker/Teknikens%20kvinnor%20%E2%80%93%20perspektiv%20p%C 3%A5%20en%20m%C3%A5ngfacetterad%20historia_webb.pd f
"Formella och informella hinder utestängde under flera sekler kvinnor från tekniken och från ingenjörsyrket. Ändå innehåller teknikhistorien kvinnor som korsat barriärer och trotsat svårigheter."
- Kvinnor ägnade sig åt teknik genom brukning av jorden, djurhållning, anskaffning av beklädnad, värme och föda
- Periodvis stark arbetsuppdelning baserad på kön i jordbrukssamhället.
- Kvinnors arbeten har i mindre utsträckning bevarats åt eftervärlden.
- Kvinnor har systematiskt diskriminerats, nekats rätt till utbildning och avancemang, förbjudits att utöva yrken eller tala för sin rätt.
Dina ologiska resonemang är så imbecilla att jag inte kan göra annat än att gapskratta åt dem.
Varför skulle ett samhälle exkludera alla män från både räddningstjänsten och försvaret? Det kommer aldrig att hända. Däremot efterfrågas en mix av både män och kvinnor på arbetsplatserna.
BNP (värdet av totalkonsumtion av varor och tjänster, bruttoinvesteringar samt export minus import) handlar inte alls om att ett fåtal makthavare ska få mer pengar, utan bl a om att staten får in skatteintäkter från sina medborgare och organisationer. Företag vill gå med vinst och expandera. De tillverkar både tjänster och produkter som ska köpas av konsumenterna (både män och kvinnor). Ju högre köpkraft (i form av högre inkomster) desto större blir företagens vinster. Resultatet blir att högre skatteintäkter (moms, vinstskatter, inkomstskatter m m) genereras till statskassan. Det märks att du är helt obevandrad inom nationalekonomi.
Det är stor skillnad på utveckling av en prototyp och masstillverkning. Det gäller inte bara robotar, utan också datorer, bilar, mobiltelefoner och alla andra högteknologiska produkter.
Är hon din fru? Hon ser kuvad, utarbetad och olycklig ut.
Tror du på fullaste allvar att denne man hade kunnat uppfinna en sådan robot:
http://blogg.vk.se/wp-content/uploads/oldblog/439/images/1257593952467021(1).jpg