2015-09-10, 10:27
  #38305
Medlem
MonaSvisas avatar
Oj oj oj säger säkert många rättrogna PK-tänkare idag. Hur kan den senaste veckans propaganda (trakasserier) mot SD gå så fel.
Ja det kan ju bero på att msm väckt det sovande folket så att dom tar reda på fakta själva. Fri tandvård blev det lilla barnets död. Vilken fruktansvärd synismen som samtliga partier och partiledare förutom SD uppvisar.
7-klövern måste på riktigt tro att svenska folket är fullständigt urblåsta och dumma i huvudet om dom ska gå på vad en bild på ett dött barn vill visa. Idag tar folk reda på vad som hänt och fattar att msm ljuger dom rakt upp i fejan.
Vuxenmobbningen funkar inte och har aldrig fungerat heller. Fan är det inte dags att ändra strategi nu msm och 7 partier?
2015-09-10, 10:27
  #38306
Medlem
RettaVisans avatar
Nu väntar vi på en bekräftelse...Yougov kommer strax.
2015-09-10, 10:28
  #38307
Medlem
Oformads avatar
Media kan nog skrämma folk att svara "rätt" i telefon, däremot har man visat sig inkapabla att styra hur folk röstar.

Därför tror jag "Alan-Liket-drevet" kommer ge ett utslag i telefonundersökningarna - men webbpanelerna visar att det då handlar om en ökad Bradley-effekt.


Edit: Undrar om Novus VD återigen kommer gå ut med: "Allt annat än att underskatta SD med 20-30% är farligt för demokratin"?
2015-09-10, 10:28
  #38308
Medlem
Zaedrewss avatar
Lugn i båten nu! Tror säkert det är febril verksamhet på Sifo just nu hur exakt de ska formulera sina frågor så det kommer en undersökning som media faktiskt publicerar som följer propagandan
2015-09-10, 10:28
  #38309
Medlem
kristofferGs avatar
"Nu har vindarna vänt", "medmänskligheten är större än rasismen", Löfven: "Jag tror det vänder nu".


2015-09-10, 10:29
  #38310
Medlem
SmokeOns avatar
Citat:
Ursprungligen postat av oingoboingo
Det går bra nu..

Blir lite svårt för SIFO att komma krypande med "SD backar till 10.3%" eller liknande efter detta.
Efter en vecka av ångest pga medias totaldrev om flyktingar, med masshysteri på Götaplatsen igår kväll som kulmen känns morgonens två nyheter som en endorfinkick utan like.
Tack Sverigevänner! Tack underbara debattörer på fb! Tack SD! Tack JÅ, MK et al!

Det är ju dock inte otänkbart att flyktinghysterin ger utslag i telefonundersökningarna. Fast om den inte gör det, ja då är det nog bara för media att inse att aldrig någonsin kommer kunna stoppa SD.
2015-09-10, 10:30
  #38311
Medlem
korsvens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av andersaanderssona
Det är glädjande att se att både SD och MP numera gett upp striden om tredjeplatsen i svensk politik.

För MPs del ser det ut att bli ett chickenrace mot 4 procentspärren.
Hoppas du verkligen har rätt om mupp partiet MP
2015-09-10, 10:30
  #38312
Medlem
negrofobens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av kristofferG
"Nu har vindarna vänt", "medmänskligheten är större än rasismen", Löfven: "Jag tror det vänder nu".


Tydligen inte! Nya rekordsiffror idag från Aftonbladet Inzio. 21,5% och näst största parti.
Undersökningen gjort 2-9 september

Miljöpartiet nära 4 procentspärren....
2015-09-10, 10:32
  #38313
Medlem
Ridaxs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Trypo
På varje parmiddag sitter en Sverigedemokrat och njuter av fredagsvinet idag.

Njae, fredag är imorgon Typo. Men då ska det smaka gott med ett glas eller två!
2015-09-10, 10:33
  #38314
Medlem
andersaanderssonas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Sorrymf
Haha! Helt jäkla otroligt 26,5% och ou är gjord mitt i flyktingstormen.





Rheinfeldts öppna era hjärtan

Har övergått till verklighetens

Öppna era hjärnor
2015-09-10, 10:35
  #38315
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Ridax
Njae, fredag är imorgon Typo. Men då ska det smaka gott med ett glas eller två!
... Jag har ingen ursäkt. Var övertygad om att det var fredag.
2015-09-10, 10:35
  #38316
Medlem
BaraBiffens avatar
Historien visar återigen att SD är immun mot medias drev. Tänk järnrörsskandalen, Breivik, JÅ påstådda spelmissbruk och nu detta. Helt otroligt.

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in