Citat:
Ursprungligen postat av
Olepeter
Sen när blev det regelbrott att påstå att någon har flera konton?
Det kan vara ett regelbrott.
Citat:
Det är vidare förbjudet att sammankoppla flera användare på Flashback med varandra. Det kan finnas skäl till att en person önskar använda två eller flera konton, och så länge detta inte bryter mot reglerna är det ingenting som någon bör lägga sig i eller kommentera. Det är också förbjudet att sammankoppla ett konto på Flashback med ett konto eller användarnamn på en annan webbplats.
Visst, att endast skriva: 'Du har säkert flera konton i den här tråden' kommer inte ses lika allvarligt som 'Du måste vara samma djävla användare som X' men det skulle säkert leda till åtgärd.
För att förenkla det så ska man ge fan i att spekulera i användares identitet, andra konton etc etc, i min bok så är det vår viktigaste regel.
Sker det via PM, så måste man rapportera detta för att det ska bli synligt för moderatorer.