2015-09-02, 21:28
  #145
Medlem
ragingcows avatar
Annie lööf kunde ju inte förklara hur man ska lösa flyktingfrågan och integrationen, jag hade lätt kunna ersätta henne om man bara behöver säga vi måste förbättra integrationen.
Citera
2015-09-02, 21:28
  #146
Medlem
snigel1s avatar
En något mer aggressiv Åkesson. Ändå blir det bestående intrycket att de helt talar förbi varandra.
Citera
2015-09-02, 21:28
  #147
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Artreyara
En ny per 200 personer..hur många ggr har hon sagt det nu?

Fast jag är SD väljare trodde jag faktist det var fler än 200 per asylinvandrare typ 1 på 2000!
Annie Lööf såg skärrad ut, Jimmie på gränsen för aggressiv men storstryk för Annie.
Citera
2015-09-02, 21:28
  #148
Medlem
Jimbos avatar
Där hade jag fel så det sjöng om det.

Det var en ny Jimmie vi såg och en trött Lööf. Det BLEV smärtsamt. För Lööf.
Imponerad fast det tar emot att erkänna...
Citera
2015-09-02, 21:28
  #149
Medlem
Glauciuss avatar
Varför mörkar Lööf hur många som fick uppehållstillstånd till Sverige?
Hon pratade om 44 000 personer när vi i själva verket gav 110 000 uppehållstillstånd 2014.
Det är väl det totala antalet som är väsentligt och inte att, ja men, 40 000 var flyktingar och vi pratar inte om anhöriginvandring.
Citera
2015-09-02, 21:28
  #150
Medlem
LS2SBs avatar
På frågan: vad ska hända med alla som är på väg genom europa idag? Vill man ju att han ska svara med att just de människorna kommer falla mellan politikförändringens fingrar och förmodligen få det svårt. Vilket är en hård, ärlig och rätt förklaring, men på intet vis omoralisk. Den nödvändiga politiska förändringen inom migrations- och asylpolitiken är ett måste för att nå jämviktsnyttan i samhället som blivit mer och mer förskjuten, under lång tid, sedan 70-talet.
Citera
2015-09-02, 21:28
  #151
Medlem
Grisbrottarens avatar
Gillade när Jimmie sa: " Det är inte mitt problem [med integration av redan anlända]"
och Annie direkt som en fjortis utbrast: "Nähää?!"
Citera
2015-09-02, 21:29
  #152
Medlem
irishrages avatar
Jäklar vad vass Jimmie var ikväll.

Han sa bland annat:"Som det är nu dras de till oss"

Annie började babbla då avbröt Jimmy och sa:"Detta har ni försökt med i 8 år nu".
Citera
2015-09-02, 21:29
  #153
Medlem
NoTruces avatar
Jimmie Åkesson borde tala ur skägget. Jag stöder SD, men det är för stort fokus på att hjälpa i närområdena. Visst ska vi hjälpa, men det är inget fel i att prioritera svenskarna först. Med detta menar jag såväl infödda som de som kommit hit från andra länder. Att ta in fler är dock vanskligt, vilket alla vet men ingen vill erkänna.

Vad gäller Annie Lööf ... suck. Trovärdighet noll. Hon har ju suttit vid makten i åtta år. Detta toppat med att hon är världsmästare i floskelbingo, bor i en hyfsat vit enklav samt tjänar oförskämt mycket och därför inte privat behöver oroa sig för att ekonomin ska gå i hop gör att hon inte har direkt bra förutsättningar för att bli tagen på allvar. Och detta med att var tredje som kommer hit är läkare, vad är det? Har inte Tino Sanandaji slagit hål på den myten hundra gånger vid det här laget?

Jag vill också ställa en generell fråga: Varför ska vi överhuvudtaget fylla på med mer folk? Hur fungerade Sverige fram till cirkus 1990?
Citera
2015-09-02, 21:29
  #154
Medlem
batakis avatar
Tråkigt debatt. Men visst det är svårt att svara på frågan om hur vi ska lösa integrationen.
Svaret är väl egentligen att vi först måste lägga flyktingmottagandet/anhöriginvandringen på en rimlig nivå. Sen kan vi börja kolla på hur vi återigen ska vi en "vi"-känsla i Sverige.
Att ge dem mer resurser nu kommer bara att locka fler att försöka smuggla in sig i Sverige.
Citera
2015-09-02, 21:29
  #155
Medlem
gurkmajjas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MrStreamer
"Lite väl" ?

ÄNTLIGEN skulle jag vilja säga. Mer sånt framöver tack.
Det är ytterst sällan en fördel att tappa humöret i en politisk debatt.
Citera
2015-09-02, 21:30
  #156
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av snigel1
En något mer aggressiv Åkesson. Ändå blir det bestående intrycket att de helt talar förbi varandra.

Ja och delvis är det SVTs fel. Istället för att ställa båda mot väggen ställer hon bara kritiska frågor till SD. Iofs vinner SD på det MEN SVT borde väl i alla fall försöka vara politiskt opartiska??
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in