[quote=Theforeigner|54547584]
Citat:
Mitt fetande.
Ja men om det är så, då är det ju en jätte problematiskt, en himla skillnad förstår du väl !?
Att plötsligt ändra dödsdatum från att vara mellan den 7 och 12 Juni till att vara den 7 Juni är ju inte bara någon liten grej, det ändrar ju hela tidslinien för inte att säga det betyder att om Lisa igentligen mördades en av de andra dagarna den 8,9,10,11 eller 12 Juni och MGM haft alibi dom dagarna, ja då hjälper hans alibi ju ingenting iom åklagren nu kan påstå att mordet hände den 7 Juni.
”
Lisa Holm dödades sannolikt på söndagen den 7 juni – samma dag som hon försvann. Det är beskedet som rättsläkaren nu kommit med”.
Jag finner rättsläkarens uttalande anmärkningsvärt och menar att försvaret inte borde ha något större problem med att bringa rimligt tvivel kring den lämnade uppgiften. Det förefaller som om rättsläkaren vägt in andra omständigheter än de som BO,s kvarlevor haft att berätta. Om så är så förefaller det inte särskilt klokt.