Citat:
Ursprungligen postat av
Starback
Vad är polisen så himla rädda för i Lisa Holmfallet? De mörkar fortfarande för den stora detektiven allmänheten sådant som varken kan förstöra eller förhindra utredningen. Varför tiger man om vad som är dödsorsaken? Varför förtiger man när och hon dog ?
Så sent som i går visste man inte
när LH avled, och det är möjligt att rättsläkaren inte kan tillföra saken denna viktiga uppgift. - Man kan tänka sig att polisen vill undanhålla dödsorsaken mm för att ha detta triumfkort kvar om man skulle få in uppgifter som stärker den ursprungliga misstanken om AB/IB:s inblandning och att någon av dessa personer ånyo skulle behöva förhöras. - Det kan också vara fråga om ett så betydande mått av osäkerhet inför händelseförlopp/motiv att man in i det längsta vill hålla öppet för nya förhör även med andra personer inkl. vittnen.
Citat:
Ursprungligen postat av Starback
Det enda dom släpper från utredningen är det som möjligen talar till åklagarens fördel. Det som skulle tala för den häktades oskuld förtiger man omsorgsfullt och minutiöst.
En sanning med viss modifikation: DNA-bevisen sägs NB ha förklarat med att han har jobbat (och blött) på och kring fyndplatserna. Hans försvarare har också gått ut i pressen och berättat om detta. - Åklagaren, å sin sida, har inte varit sen att delge press och allmänhet att han inte tillmäter NB:s förklaring något större värde. - Åklagarens spelrum är på nuvarande stadium större än försvarets.
Citat:
Ursprungligen postat av Starback
/.../ Med polisens fortsatta smusslande med sitt skumrask kommer oskuldens lykta lysa allt klarare över den gripne allt medan den verklige mördaren belåtet och oantastad kan lägga mil efter mil av försprång mellan sej och sina obefintliga efterföljare. Med argumentet att “utredningen kan äventyras” har skaraborgspolisen smusslat med sitt ickeutredande. Nu håller inte längre den motiveringen till allt skumrask men smusslandet försätter ändå. Vad är Skaraborgspolisen rädd för? Jo, att dom gripit fel person.
Kan de inte lika gärna hoppas kunna samla ihop tillräckligt underlag för att återigen plocka in AB? - Mot detta talar dock i åtminstone någon mån det åklagaren sagt om att misstankarna mot NB har förstärkts i takt med att misstankarna mot AB kommit att avklinga.
Det faktum att förundersökningarna gällande både AB och IB fortfarande är öppna talar för att polis/åklagare famlar efter något som ytterligare ska klargöra händelseförloppet.