2015-08-23, 20:40
  #1
Medlem
Sixts avatar
Richard Jomshof debatterar med en vänsterpartist i Agenda ikväll om flyktingströmmen över Medelhavet. Kan vara värt en titt. Jomshof brukar ge ett stabilt intryck och debattera sakligt.
Citera
2015-08-23, 20:45
  #2
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Sixt
Richard Jomshof debatterar med en vänsterpartist i Agenda ikväll om flyktingströmmen över Medelhavet. Kan vara värt en titt. Jomshof brukar ge ett stabilt intryck och debattera sakligt.
Är SD's framgångar ämnet?
Citera
2015-08-23, 20:54
  #3
Medlem
RadioDDR1s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av VitruvianskeMannen
Ska bli mycket intressant att se vad som händer under hösten, om SD fortsätter uppåt. Låt säga att SD parkerar på siffror runt 25-30% medan M och S ligger på runt 20%. Trycket inom de borgerliga partierna, främst M och KD kommer att bli explosivt, där röster att samarbeta med SD kommer att öka i styrka.

Redan idag är det så att borgarna kan regera, vilken sekund de vill. Så här går det till:
1. Kom överens med SD i vissa grundläggande viktiga frågor, som migration, skola, försvar, och en grundläggande syn på Sverige som ett land där svenskar är i majoritet, och att mångkultur inte automatiskt är något eftersträvansvärt
2. SD och borgarna genomför en misstroendeförklaring mot regeringen som de vinner
3. Regeringen måste då avgå, och talmannen ger Moderaterna/borgarna uppdraget att bilda en ny regering med stöd av SD

Som sagt, detta kan ske precis vilken sekund som helst. Något nyval behövs inte heller. Resultatet: En bättre politik för Sverige, Moderaterna återtar initiativet, och sannolikt bromsas SD's uppgång vilket ju Moderaterna vill.

Mångkulturen är väl inskriven i Sveriges grundlag (rätta mig om jag har fel), så det är ett ganska stort steg för M att säga att det inte är eftersträvansvärt. Vad M däremot kan göra är det som Angela Merkel, David Cameron och Sarkozy gjorde 2010 nämligen att bestämt säga att det mångkulturella samhället har misslyckats.
Citera
2015-08-23, 21:07
  #4
Medlem
SD i agenda, Svt2, 21:15.
__________________
Senast redigerad av WalruswasPaul 2015-08-23 kl. 21:09.
Citera
2015-08-23, 21:18
  #5
Medlem
Tydlig agenda i Agenda. Det handlar om hur de övriga partierna ska stoppa att SD går uppåt, handlar också om ett offer för lasermannen som ser SD som öppen rasism. Gör det mer tydligt att ni hatar SD, alla på Svt.
Citera
2015-08-23, 21:29
  #6
Medlem
lakritcs avatar
I Agenda hör jag också att Ylva Johansson inte har någon aning om varför S tappar till SD. Låter bra. Hoppas det förblir så.
Citera
2015-08-23, 21:34
  #7
Medlem
Jomshof sköter detta underbart. De andra börjar direkt förneka problemen för sig själva.
Citera
2015-08-23, 21:39
  #8
Medlem
Har 7-klövern fortfarande inte fattat någonting ? Samma floskler i Agenda som senaste 8 åren.

Fast det är väl bra, efter en sådan här debatt så har SD några tusen röster till.

Om man faktiskt fick något svar på hur situationen ska lösas så skulle säkert SD fått arbeta lite flr röster istället för att få väljare levererade.

"I hatets spår går hatbrotten"
Citera
2015-08-23, 21:41
  #9
Medlem
Kaospojkens avatar
Det var åtminstone ett nytt rövhål Jomshof slet upp på vänsterpartisten. Han lade fram vad största delen av det Svenska folket börjar att inse väldigt fint, medans vänsterpartisten babblade på om några sagor hon övertygat sig själv om, likt en islamist som övertygat sig själv att denne minsann kommer till paradiset efter självmordsbombningen....

Fin propaganda på vår statliga TV just nu. Vilket sovjetisk smörja! Efter mätningarna måste SD krossas? Detta är löjligt till sin yttersta grad. "I skuggorna av rasistpartiet fanns.... LASERMANNEN.."

Citera
2015-08-23, 21:41
  #10
Medlem
IWannaBeAdoreds avatar
Varför talar aldrig de andra partierna om hatet mot svenskar? Eller hatet mot Sverigedemokrater?

Hatet mot invandring har inte SD skapat. Det är precis som Jomshof nyligen påpekade de andra partiernas politik som skapat det.

Tycker SD borde påpeka detta mer. Ta upp hatet mot Sverige och svenskar mer. Nämn t.ex. att HMF inte gäller för svenskar mer. Tycker SD vart dåliga på detta.
Citera
2015-08-23, 21:42
  #11
Medlem
lakritcs avatar
Ja. Jomshof skötte sig utmärkt. Saklig till skillnad från vänsterpersonen han debatterade med som bara gick på känslor och var oförskämd. Kommunister tänker väl förvisso sällan eller aldrig på vilken grad av trovärdighet de sänder ut.
Citera
2015-08-23, 21:43
  #12
Medlem
Kaospojkens avatar
"När hatat mot invandrarna ökar, ökar klyftorna"
Jaha, det är pga rasism vi har våra segregerade förorter.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in