Citat:
Ursprungligen postat av
Sixt
21% i Novus låter lite väl högt. De hade 18,0 i den senaste mätningen. Novus baserar sina mätningar på telefonintervjuer (vad jag vet), och där brukar SD inte ligga så högt. Allt över 20% är bra, och om SD stabiliserar sig en bit över 20% i höstens mätningar borde kallsvetten börja rinna ordentligt längs regeringens ryggrad.
Btw, är det någon som vet om TV4-Marcus har kommenterat de senaste mätningarna?
I juni hade Inizio 17,9 och Novus 18,0.
I augusti hade Inizio 20,8 och Novus har sagt att så här långt (mitt i mätperioden) ser det "dramatiskt ut, men inte så* dramatiskt" (*apropå YouGovs 25,2%).
Så jag tror att Novus visst kan följa Inizio upp till c:a 21%. Det stämmer att de kör med telefonintervjuer men sedan valet använder de en ny viktningsmetod för att kompensera för bortfallet. I januari låg de högst av alla med 16,5 (Sentio var 2:a med 15,8).
Det som återstår att se är om Novus nya metod håller hela vägen till 2018 eller om den tappar styrfart med tiden som viktningen 2010-2014 gjorde.