Citat:
Ursprungligen postat av
Ernst.Hugo
Tinnerholm är den enda som är kvar (sen finns ju Pa, Pawel mfl på bänken). Rätt sjukt att tänka sig faktiskt.
Nog är man nervös inför lottningen nu. Men helt ärligt. Det blir Basel eller Bate... Så jävla störigt.
Aha, kollade en lite för tidig laguppställning, Tinneholm anslöt ju "redan" i Juli förra året ^^. Hittade ingen laguppställning för matcherna mot FC-Salzburg förra året, men har för mig han var med där.
Själv är jag optimist och tror på en "retur" mot Dinamo Zagreb.
Revansch är alltid ljuvt!
Citat:
Ursprungligen postat av
mishima
Adu och Tinnerholm är kanske sedan de två spelare som står närmast att lämna.
Förmodligen kommer väl Berget gå upp bredvid Djurdjic och Rakip går in centralt. Sana kommer sedan in på kanten. Jag gillade dock vad jag såg av Berget som central mittfältare. Han funkade överraskande bra där. Lite sugen ändå på att spela Berget centralt tillsammans med Lewicki och sedan spela Mehmeti på topp. Det borde testas hemma mot Gefle.
Tinnerholm tror jag nog någon kommer försöka plocka upp men Adu är jag inte så säker på. Han har förvisso kvalitet, men tycker jag sett en del tveksamma insatser från hans del som jag tror gör honom mindre attraktiv. Sedan tror jag också det kan vara en klar fördel för MFF om man får behålla Adu, lyckas han skärpa sig helt blir han nog en av ligans absolut bästa spelare och kan vara en enorm tillgång för Malmö nästa säsong. En Adu i dunderform nästa säsong så kanske Malmö kan slå till hårt i Europa League?
Fast oddsen är väl att han isåfall försvinner under nästa sommar, så det är väl mest önsketänkande.
Hoppas hursomhelst MFF får behålla en del krut till nästa säsong, så man har chans att bli ordentligt slagkraftiga.
Finns det någon indikation på att Rosenberg vill ut och "prova vingarna" igen? Eller är han "för gammal"?