Citat:
Ursprungligen postat av
Socialkonservativ
Av de 21 mätningar Sentio genomförde från 2013 fram till valet 2014 mätte man högre resultat än vad SD i slutändan fick i valet 2014 10 gånger. Två år innan valet låg alltså Sentios mätningar i ungefär 50% av fallen över SDs senare valresultat.
Om detta beror på att SDs väljarstöd pendlar upp och ner eller om det beror på att Sentio ofta kan hamna över SDs verkliga stöd, det är ju dock oklart. Jag tror på det första.
Att jämföra Sentio med andra OI är inte alldeles enkelt, eftersom övriga gör massor av mätningar sista veckorna innan val. Kollar man på 2010 så var den sista Sentiomätningen innan valet publicerad den 25 augusti. Då sa de 5,6%. Ett par dagar senare släppte United Minds en som också låg på 5,6%. Hade den varit UM:s sista skulle det alltså ha varit oavgjort.
Men UM fortsatte mäta som tokiga, inte mindre än 12 gånger efter att de och Sentio hade släppt varsin 5,6-gissning. Ju närmare valet de kom desto mer skenade UM iväg. 6,4... 7,0... 7,5... 7,2... 7,1... även Ipsos var uppe och snurrade på 7,5.
Sentios 5,9-mätning som står i kolumnen för september släpptes 17 oktober, en månad efter valet, och var sannolikt en eftervalsmätning gjord med facit i hand efter 18 sept.
Det kan alltså vara ren flax för Sentio att de "slapp" göra fler mätningar innan valdagen. Hade de haft en kund som betalat dem för en massa extramätningar dagarna innan valet kunde de hypotetiskt ha rusat iväg till 7,5, precis som UM:s och Ipsos högsta. Då hade Sentio varit kända som grabbarna som tog i så de sket ner sig.
Kollar man sedan på 2014-valet så gjorde Sentio en enda mätning, 2-8 september, och fick 12,7. Demoskop mätte precis samma period 2-8 sept och fick 11,8, inte så pjåkigt (näst bästa efter Sentio). Men närmare valet droppade SD till 10,2 i Demoskop. De flesta instituten låg mer rätt på SD i slutet augusti/början september än sista dagarna. Återigen vet vi alltså inte vad som hade hänt om Sentio hade fått betalt för en eller två extramätningar sista veckan.
Jag tror personligen att Sentio ligger någon procent för högt. Att de ligger lite "ahead of the curve". Typ att deras prognoser visar rätt fast för nästa månad, att Novus och Demoskop släpar 1-2 månader efter, och att YouGov ligger i synk med nuet.