Citat:
Ursprungligen postat av
matsqq
Detta resonemang tycker jag är klockrent !
Låt mig spåna litet:
Säg att du är den äldre brodern och du har nyss gjort ett misslyckat våldtäktsförsök som urartat till mord.
Tanke nummer ett som kommer efter kallduschen borde ju vara att för stunden undanröja alla spår av vad som hänt.
I den situationen tror jag inte att det första man tänker är att berätta det för brorsan eller kvinnan/sambon.
Jag tror inte heller att man tänker optimalt utan mer att nu måste jag lösa problemet kvickt som fan och gömma undan alla spår just för stunden.
Då kan han inte åka hem med kroppen eftersom där är brorsan och kvinnan/sambon och kan givetvis få syn på vad man gör.
Det kanske var helt naturligt att lösa det på snabbast tänkbara sätt för att upprätthålla skenet att inget hade hänt.
Han gömmer henne kvickt på Mantorps gård för det är ett ställe som lämpar sig för en kvick dump för att vinna lite tid då ingen kommer vara där det närmsta dygnet.
Den platsen känner han ju till och vet att där rör sig ingen eftersom han varit där ofta.
Nej resonemanget är långt ifrån klockrent.
I det fall han gett sig på LH med avsikt att våldta henne kan dödandet vara planerat från början.
Han hade kanske tänkt att förlusta sig med en svensk tonårstjej för att sedan kallt mörda henne.
Efter en våldtäkt eller ett våldtäktsförsök på bygden finns liksom ingen återvändo, givetvis vill man inte ha en LH i livet som pekar ut och vittnar.
Mycket dösnack om olyckshändelse" att LH mördades, GM kan mycket väl ha haft det i tanken från början. Våldtäkt och mord för att komma undan brottet och fortsätta som vanligt på orten som en gris.