Citat:
Ursprungligen postat av
porslinslandet
Om det visar att de är med på filmen, så är det inget säkert alibi. Han kan ha utfört dådet på den tiden.
18.05 norra gaveln, säger hejdå
18.08 framme vid moppen, gör sig iordning, tar sedan fram mobilen, börjar skriva men batteriet är för dåligt
18.14 packar upp laddningssladd och ser sig om efter uttag, ser någon i ladan mittemot, går dit för att fråga om det finns något uttag
18.17 framme vid ladan, mannen pekar mot mjölkrummet, där finns ett uttag, han visar vägen och ställer sig i dörröppningen och väntar
18.20 i mjölkrummet kopplar hon in telefon och skriver sms:et
18.23 sms:et skickas, när hon ska gå tillbaka står mannen står kvar i dörröppningen, han släpper inte förbi henne, kanske hans avsikter är att skoja med henne lite, men det hela urartar till en maktkamp som triggar mannen …..
18.30 när hon tar fram telefonen för att påkalla hjälp, slår han sönder den, hon skriker, han får tyst på henne…
18.35 han lägger kroppen o hjälmen i en svart plastsäck, lägger allt i en kärra och drar ut till bilen. Hjälmen som ligger överst med handskarna i ramlar ut när han lastar in säcken i bagageluckan, han ser det och tar upp den, men missar en handske.
18.45 kör till Martorp, under vägen gör han sig av med mobildelarna
18.55 gömmer kroppen o hjälmen
19.15 kör från Martorp till pizzerian för att få alibi
Bra, där kom du med en till tänkbar förklaring till att Lisa gick självmant över vägen, och dröjsmålet med SMS:et. Hon behövde leta rätt på ett eluttag. Se'n kan vem som helst ha varit i ladan. Om NB begick brottet och var tillsammans med sin bror vid pizzaköpet bör rimligtvis det ha varit telefonkontakt mellan dem. "Öh, brorsan, jag måste ha alibi. Kan vi köpa pizza i den där butiken du vet har kameraövervakning". "Visst, brorsan, mig kan du alltid lita på". Telefonkontakten registrerades och om den registreringen saknas så får jag svårt att få ihop ditt scenario.