Citat:
Ursprungligen postat av
Le Grand Maître
Jag tycker det ser ut som att du tar åt dig om "galningarna". Förstår du inte vilka dessa galningarna är och varför de är galningar, ellerjust hur intimt har du knutit dig själv till frågan?
Flera flera gånger har jag förklarat just vad som är galet - dvs det Galna i att, som ett peddo-svin, försöka göra Lisa Holm till en liten flicka, helt utan egen vilja eller ens minsta antydan till välutvecklade, fullvuxna och helt åldersrelevant fullkomligt normala attribut. Och sen ställa dessa peddo-fantasier till de mörkast tänkbara genomonda motsatta attribut för den häktade.
Ja, de tankegångarna Är galna, och det innebär att de i tråden som förespråkar det också är galna.
Vidare så har jag fortfarande inte presenterat någon form av "förklaring". Jg har däremot, som du själv citerat, tagit upp några alternativa scenarion för att problematisera. Där jag dels har utgått från de vanligaste teorierna om den häktades skuld, och från dessa försökt skatta sannolikheten. Först därefter har olika andra modeller föreslagits. Även dessa med uppskattningar om sannolikhet etc.
Så jag förstår inte varför du blir så sur? Varför blir du så provocerad av att läsa om kritik mot de vanligaste teorierna? Gillar du inte att få din världsbild skakad eller?
Som jag skrev så hade du kunnat kritisera och analysera de alternativ jag tog up. Du hade även kunnat försöka presentera några andra.
Men du verkar nöja dig med att se den häktade som den absoluta, ultimata skurken - helt oavsett motiv och tillvägagångssätt.
Men själv tycker jag inte att det räcker med att bara peka ut. Försök förklara varför istället, och försök analysera det för att se om teorin ens kan ha någon verklighetsanknytning. Om man bara nöjer sig med ett utpekande, och tappar alt kritiskt tänkande, så kan man ju lika bra tro på precis vilken teori som helst. Då hade du ju lika bra kunnat tro på om nån sagt att det var nn marsian som mördade henne. Det räcker tydligen enligt dig att någon ara säger det, så accepterar du allt blint.
Och när någon sen kritiserar och problematiserar det du tror på - så blir du bara förbannad. Eftersom du såklart förstår hur osannolik och omöjlig det u först trodde på faktiskt verkar vara. Men du vägrar erkänna det eftersom du då känner dig dum.
Men sluta upp med dina personangrepp och ägna dig åt teorierna istället - för det är faktiskt dem vi pratar om. Vi pratar inte om varandra i denna tråden, vi pratar om mordet på Lisa.
EDIT. För alla andra som läser detta och kanske missuppfattar vad jag skriver (man får gå gränslöst långt med den här personen), jag har avstått från att spekulera helt och hållet den senaste tiden, därför skriver jag av princip att jag inte tror på en särskild teori. När fler bevis allteftersom kommer fram, tar jag naturligtvis ställning till dem då.
Till dig nu då.
Men alltså, hur är det med dig egentligen? Det är ju helt omöjligt att nå fram till dig....
Vill du veta vad som irriterar mig?
Detta!
Citat:
Men du verkar nöja dig med att se den häktade som den absoluta, ultimata skurken - helt oavsett motiv och tillvägagångssätt.
För sista gången, som jag har nu har skrivit hur många gånger som helst, ingenstans har jag sagt att MGM är skyldig.
Inte ens i början av tråden, när jag fortfarande spekulerade lite om fallet så skrev jag inte på något sätt att MGM är skyldig/a.
Jag förstår bara inte var du fått det ifrån???
Du är ju sjukligt besatt vid tanken på att jag någonsin skulle ha skrivit att MGM är mördaren. Klart att jag blir irriterad som fan när du kommer med rena lögner.
Inte ens när jag har spekulerat har jag skrivit att jag vet vem GM är...
Citat:
Ursprungligen postat av
DenLilleTjocke
.
Har som alla andra funderat en hel del på bröderna, och OM det är så att de är GM så känns det ju verkligen långsökt att båda bröderna mördat eller att det varit planerat.
.
Med det sagt, så kan det självklart vara så att bröderna inte är GM, då får vi hoppas att polisen vid det här laget kommit underfund med det och istället kan rikta in sig på andra spår och hitta bevisning mot rätt GM.
Citat:
Ursprungligen postat av
DenLilleTjocke
Har funderat om och om igen på alla olika möjligheter. Försökte någon sätta dit litauerna?
.
Det är så mycket som känns så mystiskt med det här, de utspridda tillhörigheterna, att MGM var ostraffade sedan tidigare med för dem ett väldigt förmånligt jobb som de säkert satte stort värde på, att det inte fanns några tydliga spår kring moppen (som dessutom hade nyckeln i), att ingen vad vi vet hört eller sett något osv i samband med att hon försvann osv.
.
För egen del så ber jag bara för att Lisa fick lida så lite som möjligt och att rätt GM åker fast snart.
Citat:
Ursprungligen postat av
DenLilleTjocke
.
Varför är väl den frågan jag grubblar på mest, oavsett vem GM är. Utgår vi från att någon av bröderna är GM så tror jag inte att han själv ens kan svara på den frågan riktigt. Tror det rör sig om en impulshandling som totalt urartat. Ser (av anledningar som jag tidigare nämnt) som sagt inte hur eller varför någon av dem i förväg skulle kunna ha bestämt sig för att göra något sådant här.
.
Det kanske är långsökt, men jag kan inte komma på vad annat som skulle kunna fått någon av bröderna att begå en sådan grotesk handling.
Är det en annan GM så kan det ju dock vara helt annorlunda. Skulle det röra sig om någon slags jämnårig stalker till Lisa så rör det sig troligtvis om De Clérambaults Syndrom, alltså att denne haft en sjuklig fixering vid Lisa. Eller om det kanske är (som vissa här inne verkar ha teorier om) något kallblodigt kriminellt mastermind som planerat detta och fullföljt till punkt och pricka så kanske det handlar om någon form av maktutövande, där GM får en kick av att attackera Lisa, och därefter leka en slags katt och råtta-lek med polisen där denne hela tiden haft kontrollen och legat steget före. Jag säger inte att jag tror att något alternativ är troligare än något annat nu, vad jag säger är bara att olika möjliga GM har olika anledningar till varför de kan ha gjort det de gjort. Och vad gäller någon av bröderna så tror jag som sagt alltså att det handlar om en impulshandling som lett till att saker spårat ut fullständigt.
.
Hur fan kan du komma med dina påståenden, gång på gång på gång, att jag sagt att MGM är GM?
Se det fetmarkerade. Jag har t.o.m lagt fram en jämnårig kille som var besatt av Lisa som möjlig GM (även om jag inte tror detta nu, eftersom att jag tror att han isf skulle ha åkt fast vid det här laget),
men jag vet inte.
Jag citerade dig där du uttrycker dig på sådana sätt att du tydligt utesluter möjligheten att MGM KAN vara GM (läs mitt förra inlägg en gång till, det är ganska tydligt),
och det är detta jag har reagerat på. Kom gärna med egna åsikter, men sluta gå på som du gör om att det inte är möjligt att MGM är skyldig, och att de som tror det är galningar. Nej, jag har aldrig sagt det själv, men du har gjort mig jävligt förbannad allteftersom vår diskussion fortskridit eftersom
du vägrar sluta anklaga mig för det trots att du inte har några jävla belägg för att göra det. Det är som sagt SJUKT som du håller på.
Skulle du tycka att jag var seriös om jag helt blint insisterade på att du hävdar att ex-pojkvännen är GM, trots att du aldrig någonsin påstått det? Skulle inte du bli sjukt irriterad om jag i inlägg efter inlägg fortsatte att påstå detta även om du gång på gång hade bevisat att så inte är fallet.
Klart du hade blivit det, precis som jag. Man kan tro att du är hjärndöd som håller på så.
Det enda jag fastställt (vilket jag gör nu) i den här tråden är att du har förbrukat all din trovärdighet och rättighet att bli tagen på allvar.
För sista gången, jag har för tillfället inga teorier om vad som hänt som jag tar för helt trovärdiga (och inte ens i närheten av det). Däremot har jag insett att jag kan avfärda allt du skriver som rent jävla trams. Funderar seriöst på att rapportera dina inlägg som trams. Det måste fan finnas några gränser för vad man skriver.
Ps. Nu vet vi också veta att vissa av de grejer jag tog upp i mina första inlägg i tråden kan uteslutas, men det visste jag inte när jag nämnde dem som eventuella möjligheter.