Citat:
Ursprungligen postat av
No.90-Kleist
Problemet med sidor som denna är att det är lätt att hänga ut fel personer. Om jag vore mobbare så skulle jag skapa ett konto med offrets identitet och sedan skicka hatmejl till kvinnor med mål att bli uthängd.
Är väl lite så jag känner också, vilket tyvärr kan bli förödande även fast 999 av 1000 uthängningar är befogade så kan den promillen leda till tragedier för mer än bara den uthängda.
I mitt tycke hade det varit mer rättvist att om man väl ska hänga ut någon så ska den ha en fälld dom emot sig. Enligt svensk lag så är man oskyldig till motsatsen bevisas och denna princip borde gälla i hela samhället. Flera av de som är uthängda idag har ju skrivit saker som de lätt skulle fällas för mordhot eller andra brott. Så finns en dom mot dem, varsågod häng ut dem. Häng gärna ut män som misshandlar kvinnor fysiskt också då det enligt mig ofta är ännu mer förkastligt än verbal misshandel utan att förminska denna typ av hot.
Tycker att vi förövrigt borde införa vett och etikett i skolan igen efter att ha sett flera kommentarer. Det går att ge feministiska tjejer likt Zara Larsson befogad kritik utan att man använder ord som hora och våldtäkt.