Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2015-06-10, 15:15
  #4093
Medlem
Man får väl förmoda att gm flytt söderut. Det känns dock märkligt med tanke på bebyggelsen. Skulle varit mer logiskt att fly norrut. Någon som har någon teori om det?
2015-06-10, 15:16
  #4094
Medlem
YT filmen är uppenbarligen inte relaterad till ämnet, och JV verkar som misstänkt, men eftersom han finns i brottsregistret borde polisen redan ha pratat med honom.

Vad jag undrar är varför ingen har kartlagt BO, vem är hon? Finns det fler bilder på henne (Instagram stängt), har hon syskon? Hennes föräldrar? Vad jobbar de med? Vad gjorde BO på fritiden? Vem kan ha motiv?
2015-06-10, 15:16
  #4095
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av eshkoshka
Han är konstig. Eller ja, han twittrar konstiga saker. Är väl det enda.

Undrar också.
(FB) 17-årig kvinna försvann 2015-06-07 i Lidköpingstrakten. (Sammanfattning i trådstart)
2015-06-10, 15:16
  #4096
Medlem
TjackTommys avatar
Att säga att JW är skyldig på något sätt till detta alltså (CS:GO Proffset som spelar i världens bästa lag) är som att säga att Zlatan har gjort detta.
2015-06-10, 15:16
  #4097
Medlem
Det är mycket nu som kretsar kring den där JV och någon störig gäst som var inne på lördagen.

Det kan lika gärna vara en övertrevlig gäst som varit inne på söndagen som fattat tycke för tjejerna i personalen. Han kan ha skrattat med dom och pratat med dom och fått för sig grejer.

Det är för lätt att det ska vara den stökiga gästen från lördagen. Jag tror inte på det.
2015-06-10, 15:16
  #4098
Medlem
Xehkes avatar
Håller ni fortfarande på med videon? Alla med lite innanför pannbenet fattar att det är en ren slump. Vi kan väl låtsas att den skulle vara av intresse och att det ligger en ny Zodiac bakom hennes försvinnande och att allt är ett stort jävla pussel.

Vad har själva nedräkningen för betydelse menar ni? Videon börjar på 01:01 och slutar på 00:50, alltså 11 sekunder. Vad är relevansen i det?

Nej, det här är bara en ren slump. Hört talas om Ockhams Rakkniv? Och att blanda in JV i det hela gör det bara ännu mer komiskt, har ni sett hans twitter? Tror ni på fullaste allvar att han är smart nog att kunna utföra ett sånt här brott samt lämna kryptiska filmer på youtube? Snälla.
2015-06-10, 15:16
  #4099
Medlem
softmoons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av bullskit
Att ni inte startar en egen tråd om honom istället. Titta på tv4 live dom pratade precis om er här och vad ni tror men att denna mannen inte har något med Lisas försvinnande att göra. Släpp honom nu!

Själv tänker jag åka till skallgången och hjälpa till i sökandet. (tror dock att hon är bortförd och inte hittas i närområdet)

Varför citeterar du mig? Notera min ironi eftersom att JV och alla olika vinklingar på hans beteende, inlägg, bilder, könshår m m redan har tagits upp här i över ett dygn.
2015-06-10, 15:17
  #4100
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Defero
Kan någon sammanfatta varför ni tror JV är gärningsman?

REPOST

JV har i dagsläget ingen koppling till BO.

Anledningen till att han togs upp i tråden överhuvudtaget var pga. att det under lördagen varit en "knasboll" inne på det aktuella caféet. Och eftersom JV verkar ha någon form av fäbless för att bete sig som en "knasboll" (underdrift) i detta område så var han en given kandidat till att ha stått i centrum i lördags. Någon som dock inte bekräftats ännu.

Läste att någon anmält honom redan i måndags, så han har förmodligen redan kollats upp och avfärdats som MGM.

Folk har också rotat fram att han har ett extremt säreget beteende på sociala medier, därav har nog folk svårt att släppa teorin om honom som GM.
2015-06-10, 15:18
  #4101
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av DonRonaldinho
Sa det igår och säger det idag igen den mannen som alla spammar om är inte mördaren. Patetiskt att det är fler inlägg om honom i denna tråden än något annat. Ju längre tid det spenderas på att anklaga honom desto längre tid tar det för polisen, försök att fokusera på annat och hjälp polisen nu.¨

Polisen har säkert fått 10tusen tips och 9990 av dessa tips var "JV".. PATETISKT
Berätta gärna varför vi ska utesluta JV. Då kanske det lugnar sig med misstankar mot honom.
2015-06-10, 15:18
  #4102
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av ojvamysigt
Anser du inte att det finns en mängd indicier som talar för att JV skulle kunna vara inblandad? Hans beteende i närområdet och hans besatthet av en kvinna med snarlikt utseende är inget du anser är av vikt? Hur vet du att polisen inte söker febrilt efter honom?

Nej, jag anser däremot att många i den här tråden gärna vill vrida och vända på obekräftade uppgifter tills det passar deras egen teori om att JV skulle vara gm
2015-06-10, 15:19
  #4103
Medlem
Strombolizs avatar
Någon som har tankar om dom två videos som JV länkar till i hans två senaste (29 maj) tweets? Den ena är någon form av ambient: Koan - Proteus. Den andra är A-Ha med The sun always shines on TV.
2015-06-10, 15:20
  #4104
Medlem
Någon som vet vart "Rövarhålan" ligger i anknytning till fiket?

https://mobile.twitter.com/666V*dman/status/601478227996102657

* = A

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in