Citat:
Ursprungligen postat av
LeifD2
Det här är ju intressant. OI fluktrerar ju som fan, vad säger politiker/byfånar i dom andra partierna, den s.k. 7-klövern? Funderar dom ens på SDs underbara siffror? Och vad säger dom om att det bli 18% i en undersökning och 12,5% i en annan, samma vecka? Har dom ens den intellektuella kapaciteten att inse att något är konstigt?
Snarare har de väl den intellektuella kapaciteten att inse att siffrorna alltid har spretat för det parti som det går bäst för vid sidan av M och S. Man kan till exempel se hur det var för KD i mätningar år 2002:
Februari 2002: Mellan 5,9 och 10,9 (5% skillnad)
Juni 2002: Mellan 6,3 och 11,3 (5% skillnad)
Augusti 2002: 8,3 - 12,8 (4,5% skillnad)
5,9 från ett OI och 10,9 från ett annat motsvarar på SD:s nuvarande skala ungefär att om Sentio säger 17,8 skulle Sifo säga 9,6. Och då är KD inte behäftat med någon skämmighetsfaktor eller besvärliga mörkertal som man måste kompensera för med diverse voodoometoder.
Men för all del, vi säger väl att den minst PK-skadade av de fyra rikstidningarna, SvD, driver en agenda via Sifo... medan rabiat SD-hatande Aftonbladet, Expressen och Metro släpper Sentioliknande siffror utan att blinka. Att SvD på ledarplats pressar borgarna att skärpa sig på migrationsfronten medan de samtidigt beställer friserade mätningar som säger att borgarna kan sova lugnt och skita i ledarsidans varningar. Logiskt!