Citat:
Ursprungligen postat av
fuckuto
[b]
Hur vet du detta har du några bevis för nedanstående svammel, var du där och organsiserade det hela?
Du har forfarande inte berättat hur du vet att de förstörde flesta bevisen?
För det första;
1. De som dödades på Maidan var pro-ukrainska demonstranter skjutna av pro-ryska Berkut.
Det var alltså INTE ett folkmord på ryssar som du har hävdat.
2. Den som beordrade Berkut att skjuta var president Yanukovitj och han befinner sig nu i Kreml dit han flydde med Putins hjälp, det är alltså omöjligt att få honom utlämnad och att delta i en rättegång.
3. Berkutstyrkan upplöstes och de vapen som användes är "borta". Många av personerna inom styrkan bodde och bor fortfarande i Kiev. Den ukrainska utredningen försvåras av att dessa personer försöker undkomma rättvisan genom korruption.
4. Förmodligen kommer ingen att ställas till svars för det som hände på Maidan eftersom det rådde ett undantagstillstånd som innebär att lagarna inte längre gäller så länge det är tillämpat.
Det är bara att du googlar och läser, detta är en händelsebeskrivning som Putin pratat om i sin dokumentär. Där hävdade han att ukrainarna var galna som sköt på sina egna landsmän och att han därför var tvungen att hjälpa Yanukovitj att fly landet.
För att ställa en motfråga;
Menar du att Putin ljuger i dokumentären?