Citat:
Ursprungligen postat av
HectorPi
De är gripna. Frihesberövade av ordningsmakten baserat på någon sorts misstänkt delaktighet i det aktuella trippelmordet.
Detta behöver inte betyda någonting. De har blivit hämtade av snuten och snuten har berättat för dem anledningen till att de blev inplockade.
Får väl se om de lyckas häkta dem, och i så fall vilka häktningsskälen är. Det kan vara så banalt att polisen tror att de känner GM och därför kommer krångla till utredningen t.ex.
Lugna nu.
Det kan vara så att länsman har indikationer på hämnd i någon riktning och av det skälet gör tillslag och kontroller även i BO's vänkrets, hittar man lite bössor eller droger så kan man hålla dem inlåsta.
Bättre att stämma i bäcken brukar det heta..
Det är sannolikt rätt stökigt i vissa av dessa kriminella kretsar och man skriker efter hämnd.
Nu inte sagt att om namnet stämmer inte har med mordet att göra men gripanden kan ha en viss preventiv orsak också, den som lever får se.