2015-03-08, 12:31
  #2305
Medlem
Gloria.Romanas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Potifar2
Det här fallet löses nog om man har tillgång till mobiltelefonerna hos BO, trafiken visar väl vem de skulle träffa?


Lasermanteorin stämmer inte med brottsplatsen, för vad hade BO på brottsplatsen att göra öht om de inte stämt träff där med GM? Lasermannen var ju spontan på ett annat vis.

Att kvinnan dödades tolka jag som att GM finns i bekantskapskretsen och att hon visste namn på den de träffade. En maskerad laserman behöver inte döda ett vittne i baksätet.
Varför tror du att de skulle träffa någon?

Hade ingen av BO koppling till denna platsen?
Citera
2015-03-08, 12:33
  #2306
Medlem
Balkan-Kings avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ThordOlavsson
Bra plats för mord eller narkotikaaffär?
Jag har tidigare hävdat att platsen är ypperlig för narkotikaaffär eftersom den ligger centralt men ändå avskiljt. I samma veva hävdade jag att den är sämre plats för ett mord eftersom hus ligger nära och eftersom man antingen direkt efter skotten måste passera en parkering, där man inte vet om det finns folk, eller köra in i ett snärjigt villaområde med bara en bilutfart. Men eftersom förövarna tycks ha använt moped så ändras förutsättningarna dramatiskt. Det är perfekt att lämna platsen norrut på moped. Det är naturligt att ha hjälm på moped och registreringsskylten tittar ingen på och den går att plocka bort...

Slutsats: Platsen är bra för narkotikaaffärer eller mord för mopedburen förövare.

Bildörrarnas betydelse
Enligt uppgift i tråden är bildörrarna fram öppna. Det är inte normalt att lämna bildörrarna öppna. Folk stänger slentrianmässigt dörren även om de så skall ut och kissa.

Slutsats: Öppna bildörrar är ett visst indicium om att RA och ET tvingats ut ur bilen under vapenhot.
....

Det behøver ikke være så, fordörren kan være åpnet af GM da han bestemte sig at kolla bilen och derefter skjuta det tredje BO.
Citera
2015-03-08, 12:33
  #2307
Medlem
henkesss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ThordOlavsson
Men varför tog ni bort bilden? Tror ni jag är född igår eller?

https://anonfiles.com/file/503a4e68bfab86e3854b96f923c7a017

Vi kan nog utesluta den där stjärtgossen i alla fall. Men inom hans och fr*y bekantskaps krets så tippar jag på att man hittar rätt.
Citera
2015-03-08, 12:33
  #2308
Medlem
Gloria.Romanas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av skitpadig
Kan tänka mig att dom 86% hjärntvättade svenskarna tänker i dom banorna, tyvärr har vi aldrig haft någon laserman av rang att tala om i detta land. Kompetensen bland våra psykfall som fått agera skyttar i detta land når inte upp till kompetensen av vad våra kära kaosblattar är kapabla till, men hoppas kan man ju alltid göra! Att kvinnan vart mördad beror BARA på att hon inte var blatte!!!
Jo, vi har haft tvenne.
Citera
2015-03-08, 12:33
  #2309
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Krakem
Vad märker man upp mer då?
Fotavtryck, eventuellt blod från GM, cigarettfimpar, allt som kan innehålla GM:s DNA. Kan det vara därför polisen vill arbeta ostört? Man behöver inte vara raketkirurg för att förstå sambandet.
Citera
2015-03-08, 12:36
  #2310
Medlem
Hebrs avatar
Var framkommer det att det med största sannorlikhet är en man som hittats i bilen?

Bilderna som visar tält och kropp i snarlik fosterställning tillhör i min mening 99% en man då varken jeansen, skorna eller benen påminner om något som hör ihop med en kvinna född 1996.
Citera
2015-03-08, 12:36
  #2311
Medlem
Willow1s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av henkess
Knappast rätt GM, dom har dumpat mopeden för många timmar sedan. Varför skulle dom vara ute med mopeden fortfarande.

Tror det blev missuppfattat. De efterlyser två på moped
Citera
2015-03-08, 12:36
  #2312
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av FUP-12
Bästa argumentationen hittills i tråden! Mer sådant!

Den tar fasta på att de inblandade har olika utgångspunkter.

Ändå tror jag inte att GM hade mord planerat när de anlände. Det är för mycket som talar mot det.

1. Valet av platsen. Det är en oerhörd risk som tas att genomföra ett mord så centralt, även om flyktvägarna är bra för "mopedburen ungdom".

2. Att den ena mordplatsen ligger 20-25 meter ifrån bilen. Detta är svårförklarligt om mord var en del av planen från början, såvida man inte utgår ifrån att ett planerat mord skulle kamoufleras som en misslyckad knarkaffär. Det är svårt att se vad GM skulle kunna vinna på detta; rimligtvis kommer GM att sökas i exakt samma kretsar. Förfarandet - att föra någon under vapenhot 20-25 meter från platsen, samtidigt som en gärningsman stannar kvar vid bilen - är vanskligt, då det exponerar GM mer än nödvändigt.

3. Det "högljudda grälet". Detta antyder att vapnen inte var framme särskilt tidigt. Istället pekar det mot eskalering av en situation.

4. "Överskottsvåldet". Såvida den inte var planerat att samtliga tre skulle tas av daga, så har vi en situation där GM faktiskt väljer att kallt döda 1-2 personer utöver det tilltänkta offret/offren, rimligtvis är en av dessa en tjej. Även om personer i dessa kretsar har lägre trösklar när det kommer till våldsanvändning, så är det ett stort steg att ta om mordet är planerat i förväg. Det är mer sannolikt att se det som resultatet av en eskalering.

5. Den fördröjning mellan skotten, som åtminstone några vittnen talar om. Svårt att passa in i en tidigare uppgjord plan att samtliga inblandade ska dö. Pekar istället i riktning mot att något går fel vid mötet utanför bilen, och först därefter tas beslutet att den tredje personen också måste bort.

Men, men, jag är den förste att erkänna att informationen är för tunn för att säga något definitivt.


Jag håller med dig. Onödigt att ta risken att gräla högljutt med bo ifall morden var planerade. Å andra sidan, när jag tänker på mopedburen människa, tänker jag på ungdom, under 20 år och att en person som är så ung bär på ett skjutvapen är bara så sjukt. Ett trippelmord är en stor sak som rimligen borde föregåtts av en lång sträcka brottsliga gärningar, å andra sida, är man påtänd släpper väl spärrar, oavsett ålder? Tjejen bönade väl och bad för sitt liv, därav fördröjningen mellan skotten kanske...?
Citera
2015-03-08, 12:37
  #2313
Medlem
kaktjuvens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av facethelife
JG tjänade säkert en bra slant på att sälja sig och bilderna till slaskmedia

Brottslingar är oftast bipolära.
De har ett mjukt yttre mot sina nära och kära och et hårt yttre mot de som befinner sgpå ana sidan.
Så visst fan var brudens kille jättesnäll mot henne men mot de andra vettefan.
Bimbo!
Citera
2015-03-08, 12:37
  #2314
Medlem
jourDDptds avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Cocinella
Kan ev samarbete med polisen gjort att pöbeln ropade att det var polisens fel?

Alltså för att förtydliga, om de samarbetat med polis och därmed retat upp fel folk och blir dödade.

Några anhöriga vet om samarbetet och lägger därav skulden på polisen.

logiskt och troligt. Då vet också BO närmaste vänner vem som utfört det här och vi kommer att få fler skjutningar inom den närmaste tiden
Citera
2015-03-08, 12:38
  #2315
Medlem
Willow1s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av marsouin
Här kan man se brottsplatsen: http://tinyurl.com/kyfyafo. Vyn är ungefär åt västsydväst och Fjällvägen kommer i gatans förlängning. Följ det vita staketet till den första byggnaden så ses platsen där två av de avlidna återfanns (BO1 och BO2, plats A). Vid nästa vita byggnad med det röda taket återfanns bilen parkerad med en av de avlidna (BO3, plats B). Enligt uppgifter i Aftenposten är det en man vilket gör att den andre mannen och kvinnan återfanns vid plats A där BO1 ses ligga på rygg vid väggen och BO2 ligga på höger sida i fosterställning en bit ut. Det är oklart vem som är mannen och kvinnan av dessa.

Bilen är en fyradörrars Audi A3 där BO3 hittades i baksätet. Bilen ägs av en släkting till en av de avlidna männen.

Enligt uppgift ska det ha hörts först 7-8 skott, sedan en paus och därefter ett skott. Tidpunkten för ev. skott/smällar varierade i början men nu tycks tiden för brottet ha satts till 01.00-01.30.

Enligt uppgift ska två personer ha synts åka från platsen på moped, det är okänt vilka dessa är eller när detta har skett.

Utifrån detta kan man sätta ihop ett scenario. De avlidna (sannolikt männen) har stämt möte med minst två personer (GM1 kör mopeden och GM2 åker bak samt är beväpnad). Kvinnan åker med. BO3 sitter kvar i bilen i baksätet och BO1 och BO2 går iväg en bit, BO3 är den som ska så att säga ha mötet medan BO1 och BO2 möjligen är med som backup eller utkikar.
GM1 och GM2 kommer åkande på Bävedalsvägen från nordost (se första länken), de stöter först på BO1 och BO2. Någon typ av gräl uppstår, GM2 skjuter dessa två med 7-8 skott. GM1-2 åker sedan vidare till bilen och skjuter BO3 med ett skott och kör sedan iväg.

Några reflexioner:
  • Antalet skott talar för någon typ av pistol vilket gör att det finns hylsor.
  • Kvinnan var sannolikt collateral damage, ett vittne som behöver röjas ur vägen. Hur BO1 och BO2 ligger kan tala för att kvinnan ligger vid väggen och mannen ute vid vägen, att det var han som pratade/grälade med GM1/2.
  • Gärningsmännen står sannolikt att finna i de avlidna männens umgänge eller bland deras "affärskompanjoner".
  • Orsakerna till mötet kan vara flera. Med tanke vilka de avlidna männen var är en narkotikaaffär som gått snett högst trolig.
Men men... Jag kanske slår in öppna dörrar men WTF.

Tack
Citera
2015-03-08, 12:39
  #2316
Medlem
Maxipower1s avatar
Ett långskott kanske.
Skulle det kanske kunna finnas något samband med ett knarktillslag i Skövde tidigare?

http://www.skovdenyheter.se/artikel/246063/det-storsta-knarktillslaget-nagonsin
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in