Citat:
Ursprungligen postat av
Fancyfancygirl15
Hej jag är en tjej på 14 (i år 15). Jag är döpt i en kyrka och är kristen, men min familj är inte speciellt religiösa. Inte alls faktiskt..
När jag var liten (yngre) typ 5-10 år brukade jag älska att sjunga i kör och gick ibland och besökte kyrkan, älskade den platsen. Senare bara några år sen gick jag över till att inte gilla kyrkan alls, trodde inte alls att det fanns någon Gud. Men de senaste månaderna har jag förändrats på nåt sätt, kan inte riktigt peka ut exakt vad, men jag börjar lixom gå tillbaka till den glada teaterapan jag var när jag var yngre, jag har börjat sjunga igen. Jag har börjat fundera på allvar vad jag tycker om religion, och om jag fick välja själv hade jag gärna börjat gå till kyrkan och sjunga kör och allt det där, jag tror jag är på nåt sätt menad att vara där. Helt sjukt ellerhur?! Hjälp med tips och råd tack, gärna från er som är Kristna/troende.
Det är kul att sjunga men det krävs knappast att man är troende kristen för det. Jag tror inte ens man behöver vara det för att sjunga i kyrkokör, men jag kan ha fel. Annars finns det troligen många andra körer där du bor, google is your friend. Lycka till.